Erik Samel • 10 jaanuar 1999

Tehingutes tõuseb

Interneti osakaal

Kinnisvarafirmad pööravad Internetile üha suuremat tähelepanu. Suur osa firmasid annab kliendile võimaluse arvuti tagant tõusmata tutvuda kinnisvaraturul toimuvaga. Kui seni oli Internetis näha vaid väike osa kinnisvara-

firmade poolt pakutavatest objektidest, siis viimastel kuudel on pakkumiste arv märgatavalt suurenenud.

Interneti kaudu kinnisvarale klientide leidmiseks on kinnisvarafirmadel mitmeid võimalusi. Eestis pole veel selge, kas minnakse nende riikide teed, kus enamik kinnisvarafirmasid osaleb ühise andmebaasi koostamisel, või jätkavad firmad igaüks omaette.

Ühise andmebaasi koostamiseks on astutud esimene tõsine samm. Kinnisvarafirmad Englar, Rein Rahuoja Kinnisvara Agentuur, kinnisvara- ja õigusbüroo Raid & Ko ning Rime Kinnisvara teevad pakkumisi ühises Interneti andmebaasis. Detsembris ületas üks kuu tegutsenud andmebaasi külastajate arv 1500. Andmebaasis on praegu üle 600 kinnisvarapakkumise, tegemist on ilmselt kõige mahukama kinnisvara-

pakkumisi sisaldava internetileheküljega Eestis.

Raid & Ko juhatuse esimehe Andree Raidi sõnul võib ühist andmebaasi Internetis nimetada «Kinnisvara-

firmade Tiigrihüppeks», sest seni on kinnisvarafirmad müügiinfo töötlemisel kasutanud peamiselt paberkartoteeke. Ühist andmebaasi uuendatakse peaaegu iga päev.

Nelja firma andmebaasiga ühinemise ettepanek on tehtud paljudele kinnisvarafirmadele, Andree Raidi prognoosi kohaselt liitub edaspidi andmebaasiga keskmiselt üks firma kuus. Interneti osatähtsuse suurenemises ei kahtle keegi, kuid esialgu pole selge, kas just eeltoodud andmebaas hakkab ühendama enamiku kinnisvarafirmade pakkumisi. Paljud on esialgu kõhkleval seisukohal -- osa pole huvitatud ühise andmebaasi loomisest, osa aga pole kindlad, kas pakutav variant on just see kõige õigem.

Hetkel kuum