26. jaanuar 1999 kell 22:00

Ühispank arutab poole miljardi mahakandmist

«Otsust kui sellist ei ole, aga korrigeerida võime küll,» kinnitas eile õhtul Ühispanga asepresident Ülo Suurkask. Esialgu kümneks aastaks planeeritud amortisatsiooninormi võib muuta lõppenud aasta auditeerimise käigus, märkis ta. Goodwill'i kohest mahakandmist Ühispanga omakapitalist Suurkask ei välistanud, väites, et sellega hindab pank vaid oma investeeringu tasuvust.

«Seadus ei välista kohest mahakandmist,» kommenteeris Suurkask. Ta kinnitas, et seda pole nõudnud panga suuremad aktsionärid eesotsas Rootsi pangaga Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) ega audiitorfirma Deloitte & Touche. «Seda on vaid pangasiseselt arutatud,» ütles Suurkask. Ta tõdes, et Ühispanga käitumist mõjutab Hansapanga võimalik otsus Hoiupanga liitmisel tekkinud goodwill kohe maha kanda.

Goodwill näitab, kui palju maksis Ühispank Tallinna Panga aktsiate eest üle aktsiate tegeliku väärtuse. Hansapank määras Hoiupanga liitmisel goodwill'iks 700 mln krooni, Ühispank Tallinna Panga liitmisel esialgu 300 mln krooni, mis eelmise aasta lõpul kasvas poole miljardi kroonini.

Rahandusringkondades levib info, et SEB nõuab 1 miljardi krooni ehk poole Ühispanga omakapitali provisjoneerimist võimalike laenukahjumite katmiseks. SEB on ise väidetavalt valmis omakapitalist mahakantud miljard krooni taas aktsiakapitaliks maksma, millega SEBi osalus suureneb Ühispangas kolmandikult kuni 2/3ni.

Ühe Ühispangale lähedalseisva allika sõnul on SEB soovinud suurema summa eest laenude mahakandmist, aga rohkem ei leidnud ka rootslaste saadetud audiitor.

«Nendel kuuldustel pole mingit alust. Panga kapitali adekvaatsus 14% on täiesti piisav. Bilansiarvestus on kontrolli all. Praegu ei kavatse me oma osalust suurendada ega ole ka vastavat taotlust Eesti Pangale esitanud,» kinnitas eile Balti riikide investeeringute haldamiseks loodud tütarfirma SEB Baltic Holding juht Mats Kjaer.

«Ei ole sellist nõudmist ja ma ei näe selleks ka põhjust,» kommenteeris Ülo Suurkask versiooni SEBi soovist miljard krooni maha kanda. Tema sõnul on Ühispank näidanud viimastel aastatel oma seisu halvemas valguses, et ära hoida hilisemaid ebameeldivaid üllatusi, mis on ka SEBi seisukoht.

SEB otsustas eile koondada tegevuse Baltimaades ühtsesse valdusfirmasse SEB Baltic Holding AB määrates igasse Balti panka esindaja. SEB Baltic Holding ABsse kuuluvad Eesti Ühispank, Leedu Vilniaus Bankas ja Läti Unibanka, kus SEBi osalus ulatub 32--36 protsendini.

Autor: Koit Luus

Hetkel kuum