3. mai 1999 kell 22:00

Kolm hiidu ajavad poliitikuid riidu

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet tahab, et agentuur oleks ministeeriumide asemel Eesti Raudtee, Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi erastamise peakorraldaja, ja selleks teeb ta poliitikutele ettepaneku muuta tänavust erastamisprogrammi.

Äripäeva arvamusel suudab erastamisagentuur viia kolme ettevõtte müügi kiiremini lõpule kui valitsus.

Peale ajavõidu pakub agentuuri kaudu erastamine ka suuremat selgust investoreile, mis lisab usaldust Eesti riigi suhtes. Kolm mainitud ettevõtet tuleb samuti erastada eelläbirääkimistega pakkumise teel. See on läbipaistvaim erastamisviis, seab kõik investorid ühele stardijoonele ning võimaldab langetada objektiivse otsuse.

Hiljutine Eesti Telekomi aktsiate müük näitab, et ka valitsus suudab väga kiiresti tegutseda. Telekomi puhul tõukas otsustajaid tagant nähtavasti eelkõige see, et nende lahendus oli üllatav, ning ei tahetud, et informatsioon sellest enne müüki avalikkuse ette jõuaks.

Vastupidiseid juhtumeid on rohkem, nende esireas needsamad Eesti Raudtee, Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi. Mitu valitsust ja valitsusliitu on maadelnud kolme hiiuga mitu head aastat, aga seni pole suudetud leida rahuldavat lahendit, peamiselt seetõttu, et valitsus on olnud liiga mõjutatav huvigruppidest.

Poliitikud ei suuda otsustada sedagi, kas panna ettevõtted müüki osade kaupa või hoopis liita veel suuremaks kontserniks ja seejärel erastada. Otsustusvõimetus, mille alla mahub ka valitsuse komme muuta pidevalt juba väljaöeldud otsuseid, ei tekita usaldust valitsuse kui erastamise korraldaja vastu.

Halvim näide on NRG Energy juhtum. Vähi valitsus andis esialgu USA firma juhtidele mõista, et firma on soovitud partner, ja NRG Energy asus koostama äriplaani, et Narva elektrijaamu erastama hakata. Siimanni valitsus laskis plaani mitu korda ümber teha, lõpuks hülgas eelmisel aastal Eesti Energia erastamiskava ja asendas selle ettevõtte ümberkujundamiskavaga. Gunnar Okil näib olevat plaan tekitada suur riiklik kontsern ning see ka säilitada.

Praeguse valitsusliidu poliitikud Andres Tarand ja Toivo Jürgenson astusid valimiste eel NRG Energy vastu, nüüd on Mart Laari valitsuse ministrid ameeriklastele taas mõista andnud, et nad on sobivad kandidaadid. See lubab kahelda ka praeguse valitsuse otsustusvõimes.

Erastamisagentuur kutsuti ellu selleks, et privatiseerida riigi omanduses olevad ettevõtted. Praeguseks on agentuuril kogunenud hulk kogemusi. Tänavu lõpetab erastamisagentuur riigiettevõtete müügi. Kolme hiiu erastamine oleks ilus lõppakord agentuuri tegevusele, ühtlasi tõmbaks kriipsu huvigruppide kemplemisele.

Hetkel kuum