ÄP fototoimetus • 3. mai 1999 kell 22:00

Lõuna-Ameerika ja Aasia toibuvad kriisist

Ekspertide hinnangul on devalveerimiste ja hüperinflatsiooni oht Ladina-Ameerikas vähemalt esialgu möödas ning halvimad ennustused ei ole õnneks täitunud.

Kui Brasiilia saab oma kulud kontrolli alla, on rahvusvahelise valuutafondi (IMF) poolt riigile antud toetus end igati õigustanud ning fond võib üle pika aja konstateerida, et toetus anti õigel ajal õigesse kohta.

Aasias on peale Indoneesia teised Kaug-Ida maad jalgu alla saamas. Lõuna-Korea tööstus on lühikese ajaga suutnud jõuda kriisieelsele tasemele. Hiina majanduskasv on aeglustunud, kuid püsib endiselt 7--8% tasemel. Devalveerimine ei näi hetkel tõenäoline, sest maksebilanss on endiselt tugev ning valuutareserv pole vähenenud.

Aasia riikidest on Jaapanil jätkuvalt oma majanduse korrastamisega raskusi. Pangasektori tugevdamiseks teeb valitsus suuri jõupingutusi, rohkeid pankrotte pole oodata. Ka Tokyo börs on jälle tõusuteel tänu ameeriklastest investoritele, kes on pärast kriisi hakanud sinna naasma. Ühtlasi on Ühendriikide majanduskasv kaasa aidanud Aasia riikide ekspordi suurendamisele.

Londoni investeerimispank HSBC on parandanud oma majandusennustust -- Aasia riikide sisemajanduse kogutoodangu (SKT) varem prognoositud 2,6protsendilist kasvu selleks ja 3,8protsendilist kasvu järgmiseks aastaks on suurendatud vastavalt 0,7 ja 0,5% võrra.

Autor: ÄP

Hetkel kuum