18. august 1999 kell 22:00

Ettevõtted saavad tulumaksust priiks

Äripäeval on üle hulga aja põhjust öelda tunnustavaid sõnu valitsuskolmiku aadressil -- Reformierakond, Isamaaliit ja Mõõdukad suutsid end kokku võtta ja lõpetasid pikaleveninud kemplemise tulumaksuvabastuse ümber: eile otsustas koalitsiooninõukogu, et ettevõtted saavad tulumaksust priiks 1. jaanuarist 2000.

Tegemist on kompromissiga ja selle hinnaks on tollitariifide kehtestamine kolmandate riikide suhtes, samuti 1. jaanuarist 2000. Kaitsetollide vastu on Äripäev sõdinud sest saadik, kui tollide mõte välja käidi, kuid siiski peame kompromissi mõistlikuks, sest kolmandate riikide vastu kehtestatud tollide mõju Eesti majandusele on võrreldes maksureformi käimalükkamisega tühine.

Tulumaksuvabastus annab eraettevõtlusele lisaimpulsi ja loob eeldused majanduse kiireks kasvuks. Praegu on just õige aeg tulumaksureform käivitada, sest ettevõtete olukord pole kiita ja neilt ei ole oodata kuigi suuri kasumeid. Seetõttu on ka ettevõtete tulumaksuvabastusest tekkiv auk eelarves väiksem kui aasta-paari pärast.

Erastamismaraton hakkab lõpusirgele jõudma ja see vähendab raha sissevoolu. Meenutagem, et selle eest hoiatas hiljuti meid ametist lahkuv Rahvusvahelise Valuutafondi esindaja Lätis ja Eestis Dmitri Demekas.

Ettevõtete tulumaksuvabastus on sedavõrd revolutsiooniline, et juba selle sissekirjutamine koalitsioonilepingusse pälvis väljaspool kodupiire tähelepanu.

Maksureformi ellurakendamine teeb Eesti atraktiivseks välisinvestoreile, sest erinevalt naaberriikidest ei maksustata Eestis investeeringuteks suunatud tulusid.

Eilne koalitsiooninõukogu otsus näitas sedagi, et mõistus võitis poliitilise edevuse: kolmikliidul on soov täita oma valimiste eel antud lubadused ja ta on selle nimel võimeline erimeelsused ületama. Pole ju tähtis, et idee algataja oli Reformierakond -- koalitsioonilepingule kirjutasid alla kõik kolm osapoolt --, vaid see, et kaua oodatud lubadus ellu rakendatakse.

Ei tahaks uskuda, et kolmikliidu otsus vaid pingete maandamiseks sündis. Selleks aga, et näidata Reformierakonna, Isamaaliidu ja Mõõdukate liidu usaldusväärsust, tuleb kolmikul uus tulumaksuseaduse eelnõu parlamendis seaduseks vormistada.

See ei ole kerge, sest opositsioon, kes seni võimuparteide kemplemist muigel suuga pealt vaatas, üritab maksureformi käivitamist pidurdada. Kui kolmikliidul õnnestub tulumaksueelnõu ajal parlamendis ühtsus säilitada, siis on eelnõu kiire vastuvõtmine reaalne ja loob eeldused teiste valimislubaduste täitmiseks -- tõsta õpetajate palku, suurendada lastetoetusi ja kaitsekulutusi.

Hetkel kuum