Sulev Oll • 6. september 1999 kell 22:00

Turvakleebis sobib pangast tagatoani

Neil, kel tihti vaja midagi pitseerida, tekib probleeme vahendi valikul. Vaha ja pitseri kasutamine on jäämas minevikku, plommi kasutamine nõuab lisatingimusi (aasad), omatehtud vahend ei anna aga vajalikku efekti.

Sobivaim vahend on turvakleebis. Selle kasutusala on küllalt lai, ulatudes ümbrikutest ja sahtlitest seifide ja usteni. Kleebise efekt seisneb avamise katsel paljastuvas peidetud sõnumis ja tekkivas värvimuutuses.

Kleebis on küllalt vastupidav, seda ka välistingimustes kuid mitte voolava vee all. Minimaalne soovitatav temperatuur kleebise paigaldamisel on -5 kraadi.

Turvakleebise kasutamisel peab arvestama, et siledale, puhtale ja kuivale pinnale kleepides annab ta parema efekti. Kleebiseid on võimalik tellida, arvestades materjali, millele see paigaldatakse (puit, paber, metall, plastik, nahk, klaas). Kvaliteetsest kleebisest jäänud liimijälge on lihtne puhastada. Tavaliselt piisab jälje eemaldamiseks sõrmega hõõrumisest.

Loomulikult tuleb kleebistemüüja poole pöördudes oma soov endale selgeks teha. Kleebise valimisel tuleb arvestada järgmiste asjaoludega:

- müüja pakuvad väikeste kogustena tootjapoolse kujundusega kleebiseid, tellija kujundusega kleebised algavad umbes 10 000 tükist.

- võimalus on valida näpuotsa suuruse kleebise ja terve rulli vahel, kust vajaliku pikkusega riba lõigata saab.

- tootjad pakuvad nummerdatud või nummerdamata kleebist. Nummerdatava kleebise eelis on, et numbrid ei kordu ning seega ei saa pahatahtlik inimene üht kleebist teisega asendada.

- läbi peab mõtlema, kas turvakleebisele soovitakse midagi kirjutada (näiteks kleebise asetamise aega, asetaja nime). Turvakleebise saab tellida ka firma soovitud kujundusega, sinna võib kanda firma nime vms. Suure partii korral tuleb kujundatud kleebise hind peaaegu sama, mis tavalisel.

Oma kujundusega kleebiste puhul lisandub esmakordsel tellimisel ühekordne kujundustasu. Sama kujundusega järgmise partii korral hinnalisa enam ei tule.

- kleebiseid saab tellida kas lahtilõigatuna või ribana (rullina). Lõigatud kleebiste eelis on kasutamislihtsus, rulli eelis aga ebastandardsetele pindadele kandmise võimalus.

Informatsiooni turvakleebiste tellimise ja ostmise võimaluste kohta saab Eestis näiteks firmalt SecuriTec ja 3M Eesti filiaalist.

Hetkel kuum