ÄP fototoimetus • 16. september 1999 kell 22:00

USA börs 40% ülehinnatud

Deutsche Banc Alex. Browni peaökonomist Edward Yardeni kasutab turuolukorra analüüsimiseks lihtsat keskpanga hindamismudelit ehk nn FSVMi (Fed's Stock Valuation Model). Juulikuu algul näitas FSVM, et S&P 500 indeks oli ligi 50% üle hinnatud.

See on kõige suurem ülehinnatus pärast FSVMi kasutuselevõttu 1979. a. Eelmine rekord, 34% ülehinnatus oli pärit 1987. a septembrist, mille järel toimus kursside vabalangus. Praegusel hetkel annab FSVM ülehinnatuse tasemeks 41%.

Eelmisel kevadel, kui FSVM andis tunnistust aktsiaturu ohtlikust ülehinnatusest, muutus turg küll ettevaatlikuks, ent ei teinud õigeid järeldusi. Nüüd on ülehinnatud turg muutunud veelgi ülehinnatumaks.

Yardeni on täiustanud traditsioonilist hindamismeetodit, kus S&P 500 nn õige väärtus on saadud sel moel, et loodetav kasum on jagatud kümneaastaste obligatsioonide tuluga. Yardeni on lisanud sellele riskimuutuja ja pikaajalised kasumiprognoosid. «Augusti lõpul oli üldlevinud arvamuste kohaselt kasumi aastase kasvu prognoos 15%, mis on suurim kasvuootus pärast 1985. aastal, kui alustati vastavate andmete kogumist,» mainis Edward Yardeni.

Yardeni hinnangul on juulis üle 11 200 punkti käinud ja praegu 10 800 punkti tasemel püsiva Dow Jonesi indeksi «tegelik väärtus» 8000 punkti. «Kui jõukuse kasv jätkub vahetpidamata, siis turgude ülisuured lootused võibolla ka täituvad. Mina usun siiski, et pettumuse võimalus on suurem, kuna turuhindadest lähtuv tulevaste kasumite ootus on liiga optimistlik,» arvab Deutsche Banc Alex. Browni peaökonomist, kes soovitab valmistuda suureks börsikursside languseks.

Edward Yardeni äratas juba suvel suurt tähelepanu sellega, et tema pakutud USA majanduskasvu prognoos erines enamikust teistest.

Yardeni ennustuse järgi kahaneb USA majanduskasv 2000. aasta I kvartalis tervelt 7%. Põhjuseks toob ta Y2K probleemidega seotud logistilised häired, mis vaevavad rahvamajandusi kogu maailmas.

Vt. ka USA aktsiaturu väärtuse hindamine FSVMi järgi

Autor: ÄP

Hetkel kuum