Madli Zobel • 8 november 1999

Põllumajandusbörs ostab teenust USA internetifirmalt

Maksumaksja rahaga loodud interaktiivsel Eesti Põllumajandusbörsil pole kandvat mõtet, leidsid Tallinna Tehnikaülikooli spetsialistid põllumajandusministeeriumile eile esitatud ekspertarvamuses. Pool miljonit krooni maksnud koduleheküljel asuvat süsteemi kutsutakse eksitava üldnimega börs, kirjutasid Tallinna Tehnikaülikooli professor Tanel Tammet ja WWW-süsteemide peaspetsialist Mihkel Tammepuu. Nad imestasid, et lihtsat ostu- või müügikuulutuse jätmist põllumajandusbörsi koduleheküljele nimetatakse tehingu teostamiseks.

Eesti Põllumajandusbörsi kodulehekülje hoidmine USA serveris maksab 5000 USA dollarit aastas (75 000 krooni). Samasuguse kodulehekülje hoidmine Eestis asuvas multifunktsionaalses serveris maksab kuni 10 000 krooni. Kallimate variantide puhul võib see maksta kuni 36 000 krooni. Kodulehekülge saaks tasuta hoida vaid riigile kuuluvas internetiserveris.

Kodulehekülje tegemiseks on kulunud pool miljonit krooni, mis on sisaldanud ka kahe inimese nädala aja pikkust reisi USAsse Indiana osariiki serveriga tutvumiseks. Indianas asub Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) koostööpartner, Notre Dame'i ülikooli rahvusvahelise äriarendamise nõukogu.

EPKK on küsinud põllumajandusbörsi ülalpidamiseks ja arendamiseks järgmiseks aastaks miljon krooni. Analoogiliste funktsioonidega, kuid kvaliteetse kodulehekülje valmistamise hind Eestis on 50 000--100 000 krooni.

EPKK turundustalituse juhataja Pille Liivaauk ütles, et koda on kaalunud kodulehekülje toomist mõnda Eesti serverisse, kuid see on soiku jäänud, sest mõne pakkuja puhul tuleb kodulehekülg enne ümber kirjutada. «See maksaks suhteliselt palju ja nõuaks täiendprogramme,» sõnas ta.

Eile küsitletud arvutiasjatundjatest ei pidanud keegi kodulehekülje teise serverisse ülesriputamist ületamatuks takistuseks.

Haridusministeeriumi pressiesindaja Olav Kruus ütles, et ministeerium ostab 4200 krooni eest aastas kodulehekülje ruumi Tele2-lt. «Hind tõusis, kui Meediamaa vahetas kaubamärki, aga me pole veel leidnud, et peaks odavamat kohta otsima,» sõnas ta.

Põllumajandusbörsi koduleheküljel on börsispetsialist Harri Reimandi sõnul praegu üleval mõned ostu- ja müügipakkumused. Tema sõnul on võimatu, et börs saaks hakata tööle enne Eesti ühinemist Euroopa Liiduga, sest kohalikud talumehed ei kasuta internetti ja Euroopasse müües lisanduvad kauba hinnale tollid. «Mujale maailma müümiseks peaksid kogused olema suuremad,» lisas Reimand.

Täna arutab riigikogu maaelu komisjon, kas riigieelarvest peaks leidma 4,5 miljonit krooni EPKK kõigile projektidele -- Tunnustatud Eesti Maitse, Hinnainfo ja Eesti Põllumajandusbörs.

Hetkel kuum