1. detsember 1999 kell 22:00

Allhanke tollivormistus lihtsamaks

Rahandusministeerium on ette valmistanud 1. septembril kehtima hakanud määruse muudatuse, mis reguleerib kauba sissevedu töötlemiseks väljaveo kohustusega.

Rahandusministeeriumi tollitalituse peaspetsialist Margus Täht ütles eile, et muutuste jõustudes saavad allhankega tegelevad firmad võimaluse tolliprotseduurid lihtsamalt joonde ajada. «Muudatusi on päris palju, kuid eelkõige võimaldatakse allhankijaile lihtsustatud tollivormistust,» rääkis Täht. «Ettevõtjad saavad eelnevalt esitada osaliselt täidetud kaubadeklaratsiooni, kui selle kogus või väärtus pole täpselt teada. Suuremad sissetoojad ei peaks ka iga kord deklaratsiooni esitama, vaid seda saab teha perioodiliselt.»

Täht lisas, et kaob nõue, mis sundis allhankeks töödeldavat kaupa hoidma teistest kaupadest eraldi. «Nõue, et Eestisse ja välismaale minevat kaupa peab tootma eri tsehhides, on paljudel juhtudel teostamatu,» tunnistas Täht. Samuti kaob säte, mille kohaselt ei tohtinud riigis töötlemise korral kaubale lisanduda rohkem väärtust kui 100 000 krooni, mis tegi keeruliseks näiteks laevaremondi. Täht arvas, et muudatused saavad seaduse jõu jaanuarikuu jooksul.

Rahandusministeeriumi tollitalituse juhataja Marek Uusküla lisas, et paberile on jõudnud ettepanekud, mis on saabunud nii tolliametilt kui ettevõtjatelt. «Mõte on selles, et teatud tingimustel oleks seda protseduuri võimalik lihtsustatult teha,» sõnas Uusküla.

Päevasärke allhankena tootva OÜ Club Fashion juhataja Kaido Peiker ütles, et tervitab ministeeriumi püüet olukorda parandada, kuid temal seadusemuudatustest kasu pole. «Ei saa aru, kuidas see minu tööd lihtsustab. Puuduliku dokumentatsiooni või äri- ja haldusdokumentidega ei luba välisriigi toll niikuinii kaupa üle piiri,» ütles Peiker.

Peikeri sõnul aitavad muudatused eelkõige metsaäri, kus kauba maksumust on raske arvutada. «Allhanke tegijail ei ole minu ettekujutuse järgi mingit alust ega võimalust taotleda lihtsustatud seestöötlemise ja tollivormistuse luba,» leidis ta.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum