12. jaanuar 2000 kell 14:05

Liikluskindlustuse võimalused jäetakse kasutamata

Avariisse sattunud inimesed jätavad tavaliselt kasutamata võimaluse saada liikluskindlustuse arvelt lisaks autokahjule ka kuni 4,5 miljoni krooni isikukahju hüvitist.

Leks Kindlustuse avalike suhete juht Pille Eikner rääkis, et inimesed ei ole endale siiani teadvustanud, et tavapärase kohustusliku liikluskindlustuse poliisi arvelt hüvitatakse lisaks auto remondikuludele ka isikukahjusid.

Liikluskindlustuse seaduse kohaselt võib üks liiklusõnnetuses kannatada saanud inimene seltsilt hüvitisi saada kuni 4,5 miljoni krooni ulatuses. Lisaks ravikuludele on võimalik kohustusliku liikluskindlustuse rahadest saada ka palgakompensatsiooni ajutise töövõimetuse tõttu töölt puudutud aja eest.

Liikluskindlustuse rahadest on süüdlase selts kohustatud välja maksma ka kannatanu võimalikud järel- ja taastusravi ning plastilise operatsiooni kulud, vajalikud sanatooriumiarved ning surmaga lõppenud õnnetuste puhul matusekulud. Liiklusõnnetuses surma saanud inimesele määratakse kindlaks ka perepension.

'Kui maailmas lähevad liikluskindlustuse rahad põhiliselt inimeste lappimiseks ja nende kompensatsioonideks ning plekile sirgeks tagumiseks läheb suhteliselt vähe, siis Eestis on veel täpselt vastupidi - enamus raha läheb pleki lappimiseks,' märkis Eikner. Kindlustusseltsidelt kohustusliku liikluskindlustuse arvelt sisse nõutavad isikukahjud moodustavad nende poolt välja makstavatest hüvitistest alla 10protsendi.

Liikluskindlustuse fondi direktori asetäitja Priit Võhandu tunnistas, et inimesed ei oska kohustuslikust liikluskindlustusest tulenevaid võimalusi täies ulatuses ära kasutada. 'Elu on näidanud, et kui õnnetus juhtub, on inimene peamiselt oma auto pärast murelik ja alles hiljem hakkab tundma, et tegelikult on ka oma keha valus,' lausus Võhandu.

Hetkel kuum