Inno Tähismaa • 11. mai 2000 kell 6:31

Eesti Energia börsil 1,5-2 aasta pärast

Hiljemalt kahe aasta pärast läheb 49% Eesti Energia aktsiatest avalikku müüki, kirjeldab Eesti Energia nõukogu liige Toomas Luman energiamonopoli erastamise plaane.

Eesti Energia vähemusaktsiad tuleks müüa 1,5-2 aasta pärast börsil, sest nii palju aega kulub ettevõtte kasumisse jõudmiseks ja erastamise ettevalmistamiseks, ütles eile Eesti Energia nõukogu liige Toomas Luman, kes on ka erastamisagentuuri nõukogu liige.

'Enamusaktsiate müügi vastu räägib energiaturu inspektsiooni nõrkus, mis ei taga piisavat kontrolli monopoolse energeetikaettevõtte üle,' lisas Luman. 'Pean silmas praegust eesmärki: hoida elektri hind võimalikult kaua madalal.'

Eesti Energia on viimastel aastatel teinud ligi miljardi krooni suurusi iga-aastaseid amortisatsioonimakseid, mis on suurendanud ettevõtte varade väärtust ligi 16 miljardi kroonini. Amortisatsioonimaksed põhjustasid Lumani sõnul Eesti Energiale viimastel aastatel kahjumi, mis ületatakse 2001. aasta 31. märtsil lõppeva majandusaastaga. 'Eesti Energia tõuseb järgmisel majandusaastal kasumisse,' lisas Luman.

Tallinna väärtpaberibörsi direktor Gert Tiivas ütles, et Eesti Energia tulek põhjustab tõenäoliselt suure huvi konservatiivsemate investorite seas, kes otsivad võimalusi raha paigutamiseks stabiilsemasse turusektorisse. 'Tugeva tuumikaktsionäri puhul hinnatakse infrastruktuuriettevõtete aktsiad võlakirjade ja aktsiate vahele,' rääkis Tiivas. 'Eesti Energia on tugev ettevõte isegi regionaalses kontekstis, mis peaks ahvatlema Eestisse seni aktiivselt investeerinud Skandinaavia, Soome, Suurbritannia ja USA investoreid.'

Pikemalt loe tänasest Äripäevast.

Hetkel kuum