Motorola ostab poolthääli

Eile toimunud hääletuse eel, kus otsustamisel oli Hiina kaupadele alaliselt madalate tariifide kehtestamine nagu teistele USA kaubanduspartneritele, kulutasid USA suurfirmad lobby-kampaaniale umbes 10 mln dollarit.

Sarnast survet pole nähtud 1993. aastast saadik, mil toetust vajas vabakaubandusleping Kanada ja Mehhikoga.

Normaalse kaubanduspartneri staatuse eest on Hiina lubanud avada USA firmadele oma 1,3 miljardi tarbijaga turu vastavalt mullu novembris sõlmitud kahepoolse kaubanduskokkuleppe tingimustele, mis ühtlasi sillutab Hiinale teed Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO).

Eelnõu vastased eesotsas USA mõjukate ametiühingutega peavad aga iga-aastast Hiina kaubandusstaatuse ümbervaatamist vajalikuks, et sundida Pekingit inimõigusi järgima ja tööstandardeid parandama. Samuti kardetakse Hiina impordi vabast sissevoolust Ameerika töökohtade kadumist ja tootmise viimist välismaale.

Vastasleer ammutab tuge USA järjest kasvanud kaubandusdefitsiidist Hiinaga, mis on tõusnud Kanada, Jaapani ja Mehhiko järel riigi neljandaks kaubanduspartneriks. Mullu imporditi Hiinast kaupu 81,8 mld dollari eest, kuid eksporditi kõigest 13,1 mld eest.

Seda trendi Hiina pääs WTOsse ei muuda, kuid USA firmad kardavad eelkõige Hiina turul konkurentidega võrreldes ebasoodsasse olukorda sattuda.

?Kui me eelnõu tagasi lükkame, saavad sellest kasu ainult jaapanlased ja eurooplased, meie konkurendid,? toonitas hääletuse eel ka USA rahandusminister Lawrence Summers.

Microsofti asutaja Bill Gates avaldas eelnõu toetuseks ajalehes Washington Post isegi artikli, kirjutades, et ?see on vaid aja küsimus, millal Hiina turg plahvatuslikult kasvama hakkab, luues tohutult uusi võimalusi?.

Arvutitootja Delli juhi sõnul kasvab firma tegevus Hiinas igal aastal 100.

President Clinton on kaubanduslepingu Hiinaga nimetanud oma teise ametiaja üheks olulisemaks eesmärgiks. Kaalul pole üksnes majanduslikud riskid, vaid ka julgeolekupoliitilised kaalutlused.

Kongressi ?ei? tähendaks kahe riigi suhete pingestumist. ?Jah?-leer leiab, et Hiina integreerimine globaalsesse majandusruumi on parim garantii demokraatlike reformide jätkumiseks.

Hiina pääs WTOsse ei sõltu USA toetusest. Selleks on vaja 2/3 organisatsiooni 131 liikmesriigi häältest. Praeguste ennustuste järgi saab Hiina WTOsse veel enne selle aasta lõppu.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum