Ülo Toomsalu • 18. august 2000 kell 6:09

Hansapank kaalub hoiustele intressi maksmise lõpetamist

Hoiuseintresside maksustamine 26protsendilise tulumaksuga võib Hansapanga finantsdirektori Erkki Raasukese hinnangul kaasa tuua arveldusarvetelt intressi kaotamise, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Kui me lööme kõik deposiitidega kaasnevad kulutused kokku, siis võib pangandussektor võtta suuna, et arveldusarvetele intresse ei maksta, sest see ei tasu üldse ära,' sõnas Raasuke.

Deposiitide maksustamine tõstab Raasukese sõnul oluliselt pankade kulutusi infotehnoloogiale. Eestis on avatud üle 2 miljoni konto ning nende pealt tulumaksu kinnipidamine ja ülekandmine maksuametile tekitab hulgaliselt lisatööd.

'Tekib küsimus, kes maksab pangale kinni need kümnetesse miljonitesse ulatuvad infotehnoloogia kulud, et võimsusi suurendada,' ütles Raasuke.

Ühispanga asepresident Ülo Suurkask ei pea õigeks intressi kaotamist arveldusarvelt. 'Tänases situatsioonis on pangale siiski kasulik, et inimene jätab raha arvelduskontole ja et pank saab seda kasutada, kuigi inimesele endale oleks kasulikum paigutada see tähtajalisse hoiusesse,' sõnas Suurkask. Tema sõnul toob intresside maksustamine kaasa aga deposiitide mahu vähenemise.

Hoiuste vähenemine ja laenunõudluse püsimine praegusel tasemel sunnib Suurkase sõnul pankasid rohkem välisraha kaasama. 'Siis aga lähevad ka intressid välismaale, mitte ei jää Eesti majandusse,' tõdes ta.

Raasuke aga leiab, et deposiitide hulk ei vähene, sest Eesti inimene on hoiustamist tõlgendanud pigem kui raha kõrvalepanemist, mitte selle pealt teenimist.

Praegu maksavad pangad jooksva arve pealt intresse kuni poolteist protsenti aastas.

Hetkel kuum