Airi Ilisson-Cruz • 19. detsember 2000 kell 22:00

Käsitöömeister töötab jõuludeks

Ulve Kangro valmistus aastalõpu suurmüügiks juba aasta algusest. Suvel mõtles ta välja hallilinasest riidest vanasõnakotikesed, mis peidavad üht tekstile vastavat loomakest. Firmajuhid ostavad neid töötajatele kümne kaupa jõulukingiks.

Tartu jõululaadal torkavad perekond Kangro müügiboksis silma peamiselt lõbusad roosa pepuga nõiad, hallid-mustad-valged hiired ja vaaremakirjades maavillast kampsunid. Teiste asjade seas paistavad väheste jõuluesemetena siiski ka punakuuega pehmed vatibeebid ja paar päkapikupoissi.

Muu käsitöö kõrval on jõulumeeldetuletajaid vähe, sest Ulve Kangro kogemusel armastavad ostjad omaksetele ekstrajõulukäsitööst enam kinkida igapäevaseid esemeid. ?Välja arvatud jõuluvärvides kommertskäsitöö ja lastemänguasjad, ostetakse ka jõuludeks ikkagi aastaringselt kasutatavat kaupa,? teab ta.

Kui Ulve Kangro ühel külmal talvehommikul kuus aastat tagasi kodus ärgates kõigist pingutustest hoolimata silmi avada ei suutnud, ei teadnud ta veel, et Värska Gümnaasiumi käsitööõpetaja karjäär on lõppenud ja ees ootab hoopis uus elu teise grupi invaliidina. Tartu Maarjamõisa haiglas tuvastatud harvaesineva tõve müasteenia eemalhoidmiseks peab ta nüüd tablette võtma iga kolme tunni tagant.

Kojujäämisega kaasnenud täielik pühendumine käsitööle sai ajendiks kaks aastat tagasi ilmavalgust näinud teosele ?Värviline Setu pits?, kus esimest korda on põhjalikult analüüsitud Setu värvilise pitsi 170aastast ajalugu. Vanaaegne heegelpits on Kangro peamine armastus, teisel kohal on etnograafilised pitsid, taimevärvid, kudumid, tikitud kampsunid ja sokid ning kolmandaks nukud. ?Kõik, mida keegi teine ei tee,? ütleb ta.

Käsitöö on Kangrote pere ühine leib. Samal ajal kui Ulve Kangro esemeid valmistab, hoolitseb eraisikust ettevõtja abikaasa Ülo Kangro turustamise eest. ?Neljandik, ideaalvariandis kolmandik,? hindab Ulve Kangro aasta jooksul müüdavast kaubast jõuluhulluse kontosse. Eelmisel aastal oli jõulude puhaskasum mõni tuhat krooni. Teiseks sama edukaks müügihooajaks peab ta suvekuid, mil inimestel on aega ja tahtmist süveneda käsitöösse.

Autor: Airi Ilisson

Hetkel kuum