Inno Tähismaa • 5. märts 2001 kell 11:36

Analüütik: ekspordi kasv on positiivne uudis

Hansapanga analüütik Maris Lauri tõdes intervjuus Postimees Online`ile, et ekspordi 43% kasvunumber oli jaanuaris endiselt meeldivalt tugev.

?Ekspordi kasv jääb impordi kasvust küll maha, kuid üksikute kuude lõikes ei ole see nii määrav,? sõnas Lauri. Tänavu jaanuaris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas eksport 42,7 protsenti ning import 56,4 protsenti.

Lauri sõnul oli ka oodata, et kaubavahetuse puudujääk võrreldes eelmise aasta jaanuariga kasvas. Mullu jaanuaris oli see tema sõnul lihtsalt eriliselt madal - 0,7 miljardit krooni. Tänavu jaanuaris siis 1,6 miljardit.

Lauri sõnul tuleks tähelepanu pöörata sellele, et kaupade väljavedu peale töötlemist vähenes 20 protsenti. Eks see natuke kajastas ka Elcoteqiga juhtunut, sõnas ta.

Elcoteqiga on seotud ka Hiina osatähtsuse kasv Eesti impordis. Kuigi Lauri hinnangul tuleb Hiinast sisse ka tarbekaupa, moodustavad valdava enamuse tarned Elcoteqile.

?Kui enne toodi vidinad Hiinast Soome ja siis meile, siis nüüd tuuakse need otse Hiinast,? rääkis Lauri. ?Mõnes mõttes muudab see pildi partnerite osas kirjumaks, sisuliselt seal midagi ei muutu.?

Lauri tõdes, et Elcoteqi tüüpi ettevõte ei avalda Eesti väliskaubanduse tasakaalule otsest mõju, sest kui kukub eksport, siis kukub ka import. ?Kahtlemata mõjutab see tööhõivet ja selle kaudu muud majandust,? tõdes ta.

Hetkel kuum