Ervin Soon • 15. märts 2001 kell 16:12

Eestis ei saa eraisikud saastekahju korvamist nõuda

Riikliku keskkonnainspektsiooni keskkonnakaitseosakonna asejuhataja Toomas Liidja sõnul on eraisikutel saastega tekitatud kahju sissenõudmine kohtu kaudu peaaegu võimatu, sest kahju hindamise alused puuduvad.

Tema sõnul on riik kehtestanud tasumäärad saasteainete ja jäätmete keskkonda viimisel, kuid reaalse kahju nõude saavad vara omanikud teha vaid juhul, kui kahju on ekspertiisiga mõõdetav.

?Näiteks kui oleks kindlaks tehtud, et tankeri Alambra masuudilekke tõttu vähenes Viimsi kinnistute väärtus teatud protsendi, siis saanuks selle kohtu kaudu sisse nõuda,? väitis Liidja.

Keskkonnainspektsiooni pressiesindaja Tõnu Paakspuu sõnul ei mäleta ka tema vähemalt kahe viimase aasta jooksul ühtki eraisiku kohtuhagi keskkonnasaaste kompenseerimise nõudega.

Riik saab keskkonnanõuete eiramise eest Liidja sõnul teha nii haldustrahvi kui algatada ka kriminaalasja, juhul kui rikkumisega jäädakse ühe aasta jooksul vahele teist korda. Karistusena nähakse sellisel puhul ette kuni kolmeaastast vanglakaristust.

Näiteks käib kriminaalmenetlus praegu McDonaldŽsi kiirtoidukoha jääkprahi põletaja üle.

Hetkel kuum