Ülo Toomsalu • 12. oktoober 2001 kell 6:09

Parlament kergitab sigarettide aktsiisi

Riigikogu saatis kolmapäeval teisele lugemisele tubakaaktsiisi seaduse muudatused, mis kergitaksid 2002. aasta 1. juulist ligi krooni võrra sigarettide hinda, kirjutab Eesti Päevaleht.

Rahandusminister Siim Kallase sõnul tõuseks valitsuse ettepaneku järgi sigarettide aktsiisimäär keskmiselt 85?90 sendi võrra.

?Oleme lähtunud eeldusest, et käesoleval aastal kujuneb sigarettide kõige populaarsemaks hinnakategooriaks 15 krooni. Seega on sigaretipaki, mille jaehind on 15 krooni, uueks aktsiisimääraks ligikaudu seitse krooni kehtiva kuue krooni ja 15 sendi asemel,? selgitas Kallas.

Eelnõu tõstab ka sigarillode aktsiisi, kuna Euroopa Liiduga liitumisel peab sigarettide ja sigarillode aktsiisimäär olema võrdne, lisas minister. Eestis on sigareti aktsiisimäär praegu oluliselt kõrgem ? viis krooni ühe sigari kohta ja 65 senti ühe sigarillo kohta. Suitsetamistubaka ja närimistubaka aktsiisimäär kasvab ühe krooni võrra 50 grammi kohta.

Tuleva aasta riigieelarvesse peaks seekordse aktsiiside tõstmise tulemusena laekuma ligikaudu 35 miljonit krooni.

Kui keskfraktsiooni liige Olev Raju ennustas ette salatubaka osakaalu kasvu, siis Kallas uskus, et plaanitavad muudatused tubakaturule probleeme ei tekita.

?See on kaunis väike see tõus. Ka eelmine tubakaaktsiisi väike tõstmine ei toonud kaasa salatubakaga kauplemise kasvu,? rääkis Kallas. Tema väitel laekub tänavu tubakaaktsiisi korralikult, isegi natuke üle plaani.

Hetkel kuum