Heidit Kaio • 24. oktoober 2001 kell 22:00

Siim Kallas ähvardab erakorraliste valimistega

Rahandusminister Siim Kallase sõnul pole seni rahvas astmelisele tulumaksule mandaati andnud ja see pole leidnud piisavalt toetust. ?Kui tahetakse mandaati, tuleks minna erakorralistele valimistele.?

Toomas Hendrik Ilves ütles eile, et tema artikkel astmelise tulumaksu teemal oli vaid väljakutse aruteluks. ?Astmelise tulumaksu mõtte pakkusin välja juba selle aasta mais Mõõdukate suurkogul,? ütles Ilves.

Eile saatis Keskerakonna esimees Edgar Savisaar kirja Toomas Hendrik Ilvesele, milles kutsus üles koostööle parlamendis astmelise tulumaksu elluviimisel.

Ilves kinnitas, et kuni valimisteni on Mõõdukad seotud kokkulepetega ja kui riigikogus toimuks hääletamine, käituksid nad vastavalt koalitsioonileppele.

Mõõdukate aseesimehe Rein Järvelille sõnul pole astmelise tulumaksu süsteemi kohta erakond veel ühtset seisukohta välja kujundanud. ?Toetajaid on palju. Sealhulgas ka mina,? ütles Järvelill.

Järvelille hinnangul piisaks Eesti maksusüsteemile esialgu ühe astme lisamisest. Praegune maksusüsteem on kahe astmeline, esiteks maksuvaba osa ja teiseks 26protsendiline tulumaksu osa.

Astmelise tulumaksu määrad sõltuksid ka sellest, kas riik seab eesmärgiks rohkem makse koguda või jagada rikkust ümber.

Järvelille ütlust mööda on Eesti praeguses maksusüsteemis suur osa kaudsel maksukoormusel, mis soodustab ühiskonna kihistumist. Samas vähendab praegune madal maksukoormus riigi võimet sotsiaalseid probleeme lahendada.

Rahandusminister Siim Kallase sõnul puudub astmelisele tulumaksule üleminekuks majanduslik põhjendus. ?See on samal põhjusel populaarne, miks varade natsionaliseerimine ja rikastelt vara äravõtmine aastatuhandeid populaarne on olnud.?

Kallase hinnangul võib Mõõdukate ideed võib võtta kui osa algavast valimiskampaaniast.

Majandusanalüütikud ei soovi võtta seisukohta astmelise tulumaksu kohta, pidades seda poliitiliseks küsimuseks. Samas ei pea nad õigeks sagedasi muudatusi maksusüsteemis.

?Muudatus kannaks endas signaali, et Eesti maksusüsteem on ebastabiilne,? ütles Tartu Ülikooli finantsõiguse lektor Lasse Lehis. Tema sõnul on igasugused ümberkorraldused tavainimesele tülikad ja tähendavad riigile lisakulutusi.

Hansapanga analüütiku Maris Lauri sõnul tuleks Eesti majandusele kasuks, kui maksusüsteem mõnda aega ei muutuks. ?Mind huvitaks, kui kõrged astmed kehtestataks,? ütles Lauri. Tema sõnul kasvavad inimeste palgad kiires tempos, mis nõuaks seaduse pidevat kohaldamist tegeliku eluga. ?Muidu oleme me kõik varsti maksustatud maksimaalse tulumaksumääraga.?

?Mulle isiklikult astmeline tulumaks ei meeldiks, sest tõuseks minu maksukoormus,? ütles EBSi õppejõud Hardo Pajula.

___________________________________________

Ettevaatust! Astmeline tulumaks ähvardab Eestit!

Hetkel kuum