30. jaanuar 2002 kell 7:24

Aktsiate tootlus ei ületa tõenäoliselt võlakirjade oma järgmisel 20 aastal

Järgneval 20 aastal on vaid 37% tõenäosus, et USA aktsiate tootlus ületab võlakirjade tootlust selgub Deutsche Bank uurimuses vahendas Reuters.

Olukord on praktiliselt pretsedenditu. Viimasel 160 aastal pole panga sõnul olnud ühtegi 20 aastast perioodi, kus aktsiaturgude tootlus oleks jäänud alla võlakirjade tootlustele. Sellist asja pole näinud viimased kaheksa generatsiooni.

'Üleüldine konsensus on olnud, et 20-aastase ajahorisondiga ületab aktsiate tootlus kindlasti võlakirjade oma,' kirjutas panga globaalse võlakirjaanalüüsi juht Jamil Baz. 'Meie analüütikud näitavad, et tõenäosus, et aktsiaturu tootlus ületab võlakirjade oma on oluliselt langenud viimase nelja aastaga.'

Viimase 160 aastaga on Ühendriigid näinud teiste asjade seas California kullapalavikku, kodusõda, tööstusrevolutsiooni, 1893 aasta paanikat, kahte maailmasõda, suurt depressiooni, palju majandusseisakuid, kahte kütusekriisi, kahte aktsiaturu kokkukukkumist ja 34 presidenti.

Deutsche Bank kasutas järelduste tegemiseks mitmeid matemaatilisi mudeleid, mille tulemust on võimalik lugeda esmaspäeval avaldatud analüüsis 'The Bond Is Back: Stocks and the Price of Risk'.

Reuters kirjutas ka natuke analüüsi tagamaadest. S P 500 indeksi dividenditootlus on kukkunud 1,3 protsendile, olles allpool 50 aasta keskmist 3,5 protsenti, millest järeldatakse, et madala aktsiate kogutootlus jätkub terve aastakümne.

Deutsche Bank analüüsi tulemusena võivad investorid oodata aktsiaturult järgneva 20 aasta jooksul 7,3 protsendilist tootlust, mis on summa 1,3 protsendisest dividenditootlusest, 3,4 protsendisest USA majanduskasvust ja 2,6 protsendisest inflatsioonimäärast.

Teiseks on aktsiate tootlus olnud väga kõrge alates 1982. aastast, mis olevat inflatsiooni ja pikaajaliste intresside languse tulemus, milledest kahelt viimaselt enam suurt langust ei oodata.

Kolmandaks põhjuseks on külma sõja lõpp, pärastsõjaaegse (baby boomers) põlvkonna tugev aktsiatesse investeerimine ning USA aktsiaturusõbralik fiskaal- ja rahanduspoliitika, mis tõenäoliselt ei kordu. Aktsiaturgude tootlus oli vahemikus 1981 kuni 2000 12,57%.

'Need kõrged tootlused vastavad... üks-ühele ootustega ebatavaliselt jõukast ja suhteliselt kiirest kasvust eelmise sajandi teisel poolel võrreldes esimese poole sõdadeaegsetele pingetele, finantsdepressioonidele ja kaubandusbarjääridele, mis hoidsid tagasi majanduse arengut,' ütles Baz.

'Praeguste hindade juures,' jätkas ta, 'on aktsiad ülehinnatud. Järgneval 10 aastal usume me, et aktsiad võivad olla madala tootlusega ja kõrge riskiga investeeringud, mis peaks viima varade ümberjaotamisele aktsiaturgudelt võlakirjaturgudele.'

Hetkel kuum