?Need on Euroopast tulevad nõuded, CT-1 ja CT-2 märgistusega telefonid töötavad neil sagedustel, mida ei tohi 2005. aasta 1. jaanuarist kasutada,? räägib sideameti infoosakonna juhataja Marge Ensling.
?CT-1 ja CT-2 märgistusega telefonide tehnoloogia on moraalselt vananenud. Sagedusalad, kus need telefonid töötavad, vabastatakse uutele tehnoloogiatele.?
Eestis on praegu lubatud traadita telefonide standardid CT-1, CT-2 ja DECT. CT-1 standard põhineb analoograadiosidel ja kui levi on halb, on kõne taustaks kahin ? samamoodi kahiseb raadio, mis on laine pealt ära. CT-2 ja DECT standardid on rajatud digitaalsele raadiosidele, nõrga levi puhul tekivad augud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Alates 2005. aastast peab iga juhtmeta telefon müümisel olema märgistatud CE-märgiga, mis näitab seadme vastavust eurodirektiividele. Nõuded tagavad selle, et juhtmeta telefonid ei tekita raadiohäireid teistele seadmetele ja on ka ise häirekindlad, ütleb Ensling.
Eelmisel nädala teavitas sideamet uutest nõuetest ka seadmete tarnijaid. Enslingu sõnul ei tekitanud uudis telefonikaupmeestes pahameelt. ?Tarnijad jäid rahule, et neile nii varakult sellest teada antakse,? sõnab Ensling.
Eesti Telefonile kuuluva Hallo! telefonipoodide ketti opereeriva ASi Telefonipood kõne- ja andmeside tootejuht Gert Müürsepp ütleb, et Hallo! poodides on küll praegu müügil CT-1 telefone.
?Meil on müügil üksikud mudelid, mis on ka odavamad kui uuema põlvkonna digitaalsele raadiosidele rajatud DECT-telefonid, millel on rohkem lisafunktsioone,? räägib Müürsepp. Tema sõnul saab CT-1 telefoni kasutada senikaua, kuni telefon ?ära sureb?.
Marge Ensling ütles, et sideametil ei ole ülevaadet, kui palju on praegu Eestis kasutusel CT-1 ja CT-2 standardi telefone.
Uurides mõnelt traadita telefoni omanikult, kas nad teavad, mis märgistus on nende kodustel telefonidel, sain enamasti eitava vastuse.
Kodus CT-2 juhtmeta telefoni kasutav veebilehe minut.ee toimetaja Lauri Laupmaa kahtleb selles, et sideamet jõuab 2005. aastaks telefonide kasutamist jälgida.
?Mõned aastad tagasi keelati ära CT-0 standardi telefonide kasutamine ja müük, vaatamata sellele neid müüakse ja kasutatakse,? ütleb Laupmaa. ?Sama juhtub ka CT-1 ja CT-2 telefonidega. Kuna sideamet pole suuteline suurtes linnades sadu raadiovõrke kontrollima, mis teisi segavad, siis pole nad ammugi võimelised kontrollima tuhandeid koduseid telefone.?
CT-0 standardi aparaatide kasutamine on keelatud, sest selle sagedused kattuvad televisioonis kasutatavate sagedustega. Kui selle telefoniga toas rääkida, võib teie naaber kõnet oma telerist kuulda.