Ülo Toomsalu • 18. juuli 2002 kell 8:07

EPL: Ojuland välistab koostöö Tarandiga

Välisminister Kristiina Ojuland kinnitas eile, et ta ei saa enam jätkata koostööd kantsler Indrek Tarandiga.

<pilt#KristinaOjuland.jpg#Kristiina Ojuland#113#150#0> Põhjuseks toob Ojuland selle, et Tarand juhtis purjuspäi ametiautot ning sõimles avalikult välisministeeriumi suvepäevadel, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Olukord diskrediteerib mitte ainult välisministeeriumi, vaid terve Eesti riigiaparaadi mainet ja ei saa kaua edasi kesta,? ütles Ojuland. ?Mina ministrina ei saa niisugust olukorda aktsepteerida.?

Teisipäeval andis Ojuland teiste ministrite nõudel eelmisel nädalal toimunud Sangaste suvepäevade intsidendist ja Tarandi käitumisest ülevaate valitsuse kabinetiistungil. Mitme kohalviibinud ministri ja riigiametniku sõnul ütles Ojuland, et alkoholi tarbinud Tarand kasutas temaga suheldes vulgaarseid väljendeid ?kuni kallaletulekuni välja?.

Eile eitas Ojuland, et Tarand oleks jätnud muljet kallaletulekust. ?Tarand oli väga agressiivses olekus ja ?estikuleeris kätega,? ütles Ojuland. ?Teda hoiti tagasi, kuid otsest kallaletungi polnud, kuna ta ei pääsenud mulle ka piisavalt lähedale, et see oleks võinud juhtuda.?

Ojulandi ja Tarandi sõnavahetus kestis umbes veerand tundi. ?Tarand andis mõista, et kui Ojuland tahab sõda, siis ta saab selle. Aga selles sõjas on kaotajaks Ojuland või nad mõlemad,? ütles suvepäevadel viibinud anonüümust palunud suursaadik.

Vaidleva Ojulandi ja Tarandi lahutas Eesti Soome Suursaadik Matti Maasikas.

Välisministeeriumi ametnike sõnul võis Tarand ärrituda Ojulandi peale pärast ministri esinemist Eesti välisesinduste juhtidele. Esinemises keskendus Ojuland rohkem personaliprobleemidele, mitte poliitiliste juhtnööride andmisele kord aastas kogunevatele saadikutele, nagu ootas Tarand.

Indrek Tarand peab oma käitumist selgitama järgmisel nädalal valitsuse kabinetiistungil ning alles seejärel võib valitsus võtta vastu põhimõttelise otsuse, kuidas teda karistada.

Hetkel kuum