Ülo Toomsalu • 24. september 2002 kell 6:14

PM: USA sunnib Eesti kodanike sõrmejäljed passi vajutama

Eesti hakkab lähiaastail USA survel välja andma passe, mis sisaldavad andmeid omaniku keha kohta - kodeeritud näojooni või sõrmejälgi.

Kui keha kirjeldavad turvaelemendid rahvusvaheliselt reisidokumentides kasutusele tulevad, pole kodakondsus- ja migratsiooniameti peadirektori Mari Pedaku sõnul Eestil nende passi kandmisest pääsu, kirjutab Postimees.

Tõenäoliselt asuvad esimesena, kahe aasta pärast reisimiseks passis keha kirjeldavaid biomeetrilisi andmeid nõudma Ameerika Ühendriigid. USA president George W. Bush allkirjastas vastava seaduse tänavu maikuus.

Seaduse ühe punkti järgi varustavad Ühendriigid 26. oktoobriks 2004 kõik oma rahvusvahelised lennujaamad, sadamad ja teised piiriületuspunktid biomeetrilisi andmeid lugevate seadmetega. Kõigilt piiriületajailt, kelle dokumendid on väljastatud pärast seda kuupäeva, nõuab USA seadus biomeetrilisi andmeid kas viisasse kantuna või viisavabaduse korral vastava riigiga selle maa passis.

Kodakondsusameti juht Pedak ütles, et Eesti passiomaniku biomeetrilised andmed on võimalik kodeeritult lisada praegusega sarnase passi isikuandmete leheküljele. Selleks tuleb lehekülje kujundust veidi muuta ja praegusi andmeid nihutada.

Kuigi ühtset rahvusvahelist standardit biomeetria kohta pole veel olemas, on tema sõnul tõenäoline, et passi kantakse kombineeritud andmed - inimese näojoonte ning ühe valitud sõrmejälje kohta. Tegemist on numbrijada, mitte näiteks templivärviga määritud pöidla jäljendiga passis.

Hetkel kuum