Ülo Toomsalu • 6. november 2002 kell 6:28

Meie Maa: Kivitöötlejad pürivad lähinaabrite turgudele

Eesti suurimas looduskivitöötlemisfirmas Väokivi-E enamusosaluse omandanud AS Saare Dolomiit ühendab kaks ettevõtet.

Saaremaal Kaarmal tegutseva Saare Dolomiidi juhataja Indrek Auväärt kinnitas, et ühinemise järel jäävad turule mõlemad kaubamärgid. Auväärt ei soostunud avalikustama tehingu maksumust, kuid kinnitas, et EE Grupi 34 protsenti ja lisaks Väokivi-E väikeaktsionäride osakutest 17 protsenti ostis firma oma raha eest, kaasamata laenuraha, kirjutab Meie Maa.

Kaarmal murtud kivi õnnestub taas müüa Peterburi ehk sinna, kuhu seda nõukogude ajal kõige rohkem viidi.

Turuolukord on ülisoodne, kuna Peterburil on tuleval aastal ees 300 aasta juubel. Linnas on aga palju hooneid, mis kunagi viimistleti Kaarma dolomiidiga. Piiterlastel istub oma mees Kremlis, mistõttu Venemaa on linna juubelieelseks ülesvuntsimiseks eraldanud kopsakad summad.

Peterburi firmad küsivad korraga tuhandetesse ruutmeetritesse ulatuvaid koguseid, mis eeldab väga tugevat tarnijat.

Tulevaks aastaks olulist käibekasvu prognoosiv ühendettevõte otsib turge eelkõige väljapool Eestit. Lätis-Leedus ei ole ehitus veel saavutanud selliseid mastaape nagu Eestis. Looduskivitootjatele aga seal arvestatavat konkurenti pole, sest Lõuna-Euroopa tootjad ei suuda eestlastega võistelda transpordieelise tõttu, kuna kivi on väga raske kaup. Suurte fassaadide osas pole Eesti firmale konkurente ka Peterburis.

15miljonilise aastakäibega Väokivi-E on Eesti viimistluskivi tootjate turul liider. Liitumine käibelt kolm korda väiksema Saare Dolomiidiga loob veelgi tugevama ettevõtte.

Hetkel kuum