Heidit Kaio • 6. jaanuar 2003 kell 11:49

Ministeerium: väliskaubanduse perspektiivid positiivsed

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul on lähikuudel väliskaubanduses oodata positiivseid arenguid.

Ministeeriumi hinnangul jätkuvad nii ekspordi kui impordi osas tugevad aastakasvud, kiiret väliskaubanduse defitsiidi langust pole siiski oodata.

Põhieksport oli novembris seitse protsenti suurem kui eelmisel aastal samal ajal, kuid oli väiksem oktoobrikuu ekspordist.

Langus võrreldes oktoobriga oli peamiselt põhjustatud metallitoodete allhanke ühekordsest suurtellimusest oktoobris. Metallide allhankeeksport on kuude lõikes hüplik.

Peale metallitoodete allhankemahtude normaliseerumise vähenesid allhanked võrreldes eelmise kuuga veidi ka tekstiilitoodete ning masinate ja seadmete osas.

Vaatamata allhangete kahanemisele võrreldes oktoobriga ning ka võrreldes eelmise aasta novembriga, võib öelda, et allhankeeksport on endiselt kasvutrendil.

Allhankeekspordi kahanemine nelja protsendi võrra võrreldes eelmise aastaga oli põhjustatud eelmise aasta novembris toimunud ajutise hüppe tulemusena kõrgemast baasist.

Normaaleksport jäi novembris oktoobrikuu tasemele, kuid tugev kasv eelmise aasta baasilt jätkus.

Import suurenes võrreldes eelmise aasta novembriga 14 protsenti. Püsis kõrge impordinõudlus siseringlusesse ning nagu oodatud, ei toimunud kaubandusdefitsiidi vähenemist. Import siseringlusesse oli väiksem kui oktoobris, põhjustatuna oktoobrikuisest jõulukaupade varumisest sarnaselt eelmisele aastale.

Ka töötluseks toodavate kaupade import jätkas kasvutrendil ning seetõttu on oodata edaspidi allhankeekspordi järk-järgulist paranemist. Sisseveos töötluseks suurenes märgatavalt metallide sissevedu, masinate ja seadmete sissevedu jäi oktoobrikuu küllalt tugevale tasemele. Positiivsetele arengutele viitab elektroonikatööstuse tootmissisendite sisseveo kasv.

Hetkel kuum