Ülo Toomsalu • 12. juuni 2003 kell 6:15

PM: AS Restor rajab linnamüüri äärde omavoliliselt maju

Tallinna Kesklinna vanem Keit Pentus nõuab ehitusfirmalt AS Restor ebaseadusliku ehituse lõpetamist Tornide väljakul.

Restor rajab Tallinna Tornide väljakul iidse linnamüüri vastu detailplaneeringuta uut ridaelamukvartalit, kirjutab Postimees.

Kuna seadusega nõutava detailplaneeringuta pole kehtiv ka firmale viis aastat tagasi väljastatud ehitusluba, tuleb Pentuse hinnangul ebaseaduslik tegevus lõpetada ning jätta lobudikest vabastatud linnamüüri osa avatuks ja kõigile nähtavaks.

«Ehitusluba anti firmale 1998. aastal selleks, et rekonstrueerida ja renoveerida Suurtüki 4 kinnistul ajalooliselt olemasolevad hooned,» selgitas Pentus. «Tänaseks on firma loaga antud volitusi ületanud - osa hoonetest lammutanud ning teeb ettevalmistusi müüriäärse uuesti täisehitamiseks.»

Ebaseaduslik tegevus avastati, kui Postimees hakkas uurima, millise planeeringu ja loa alusel tahetakse Tornide väljak taas kinni ehitada.

«Veel kaks nädalat tagasi kinnitati mulle, et kõik on seaduslik. Värskelt maha võetud betoonmüüri tagant tuli aga välja tühjaks tehtud linnamüüriäärne,» nentis Pentus. Ta lisas, et kui varasemad hooned on maani maha võetud, ei saa enam juttu olla rekonstrueerimisest, vaid uue hoone ehitamisest.

Linnalt pidevalt restaureerimisalaseid tellimusi saav Restor omandas Suurtüki 4a, 4b ja 4c kinnistud 1997. aasta detsembris, kui siseministeerium hooned avalikule suulisele enampakkumisele pani. Restor maksis kahekorruselise amortiseerunud büroohoone, müüri ääres asuvate ühekorruseliste katlamaja-garaa?ide ja ühe abihoone eest veidi üle kolme miljoni krooni.

Nii Pentuse kui ka Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Duboviku sõnul on arusaamatu, kuidas riik ja linn müüriäärse kinnistu heldelt erakätesse andsid.

Hetkel kuum