?Meie senine 15line tulumaksu kasv võib muutuda hoopis miinusmärgiga numbriks,? ütles Saku vallavanem Sven Kesler.
Tüliõunaks omavalitsuste ja valitsuse vahel sai tulevast aastast 24 protsendile langeva füüsilise isiku tulumaksu jagamine. Tulumaksu vähenemise kompenseerimise põhimõtete järgi ei tohi maksulangusest kannatada omavalitsuste eelarve. Omavalitsused nõuavad selle kompenseerimiseks oma eelarvesse 11,6 maksumaksjate teenitud summast, valitsus pakub 11,4.
Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste talituse juhataja Sulev Liivik kinnitas, et lõppsummas saavad omavalitsused pärast tulumaksureformi kätte rohkem raha kui praegu. ?Praeguse seisuga teeniksid omavalitsused tulumaksu 5,355 miljardit, pärast tulumaksureformi aga 5,5 miljardit,? sõnas Liivik.
Omavalitsusliitude koostöökogu kinnitas eile välja saadetud käredasõnalises pressiteates, et valitsus on omavalitsuste tulubaasi lihtsalt üles bluffinud. ?Valitsus kinnitab, et omavalitsuste eelarvete kasv on 8, samas võib ülehinnatud prognooside puhul seda numbrit suurendada mis tahes piirini,? seisab pressiteates.
Enim mõjutab tulumaksureform jõukaid, nn kuldse ringi valdasid, kes ei saa osa 950 miljoni kroonisest valitsuse tasandusfondist.
Sulev Liiviku kinnitusel on reformis Tallinna ja nn kuldse ringi valdade puhul tõepoolest sisse kirjutatud tulude vähenemine, samas hakkavad rohkem raha kätte saama vaesemad vallad.