Pille Kõresaar • 14. november 2003 kell 10:54

Ehitaja sügiskonverents: Läti ehitusturg kasvab stabiilselt

Rentaabluselt on ehitussektor transpordi järel Lätis teisel kohal ehk ROE on ca 328% ühe ettevõtte omakapitali suhtes.

Ehitussektoris on hõivatud 60 tuhat inimest ehk 5,5% töövõimelisest elanikkonnast. Läti ennustab järgmiseks aastaks ehitussektori kasvu 14% ,ütles Riias asuva Eesti saatkonna majandusnõunik Margus Solnson.

Ehitussektori aktiivsus on Solnsoni sõnul suurem Riias, Ventspilsis ja Liepajas. Uusehituse osakaal ehitustöödes moodustab 40%. Eriti aktiivne on uute büroohoonete ja kaubanduskeskuste rajamine, Riias ja selle ümbruses on 140 000 m2 kaubanduspinda ja lähiajal peaks lisanduma veel 120 000 m2.

Ehitusturul on tegevad 4000 firmat, neist 200 suuremat kuuluvad Läti Ehitajate Assotsatsiooni täites ühtlasi 77% kõigist ehitustöödest.

Eesti ehitusettevõtteid on Lätis 10 suuremat ja 50-70 väiksemat. Eestlasi tuntakse tasakaalukuse ja sõnapidavuse poolest. Eesti konkureerib Läti turul Venemaa, Leedu ja Põhjamaadega. Viimasel ajal on kasvanud Soome ja Rootsi huvi, Vene firmad keskenduvad tootmisele, leedukad sisenevad Läti turule oma brändidega (selverite ketid, toiduainetetööstus).

2003 I poolaasta andmetel on välisfirmade osakaal turul vähenemas ja Läti firmade aktiivsus välismal suurenemas, ütles Solnson. Ja lisas, et oodata on ehitusturu liberaliseerumist.

Hetkel kuum