17. november 2003 kell 22:00

WiFi ja 3G arenevad käsikäes

Paljud teavad, mis on mobiiltelefon, kuid vähesed teavad, mis sagedusel see töötab. Kuid sageduse mitteteadmine ei sega telefoni kasutamast. Mobiiliga saame täna helistada, lugeda e-posti ning kasutada internetti. Traadita internet WiFi muutis arvutivõrgu mobiilseks ja selle kasutamise hästi mugavaks. Paljud teavad, mis on traadita arvutivõrk, kuid vähesed teavad, mismoodi see töötab. Tehnoloogia võimaldab täna arvutivõrgus lugeda e-posti, helistada, printida ja kasutada internetti. Internet ei ole midagi muud kui arvutivõrkude kogu, mis põhineb revolutsioonilisel internetiprotokolli tehnoloogial nimega IP. Kõne edastust internetis nimetatakse VoIP (voice-over-IP) ning see põhineb ka IP-tehnoloogial.

Meil on tegemist kahe võrguga, kus üks sai alguse soovist helistada ning teine sellest, et saaks jagada faile, programme jms. Tänaseks on mõlemad muutunud mobiilseks ning jõudnud internetini. IP-tehnoloogia, mida võib piltlikult võrrelda rongiga, kus igas vagunis on üks osa edastatavatest andmetest, osutus parimaks, mida tootjatel on võimalik kasutada. Nii kõneside kui ka andmeside kasutasid kunagi sarnast tehnoloogiat, kuid andmeside tegi revolutsioonilise sammu IP suunas varem ning nüüd on kõnesidel käes aeg teha see sama samm. IP-põhine kõneside mobiilivõrgus märgitakse lühendiga 3G ehk mobiilside kolmas põlvkond.

3G-võrk on tunduvalt efektiivsem kui vanema põlvkonna võrgud, kuna toimib n-ö IP-põhiselt. Efektiivsus tuleb sellest, et piltlikult öeldes kasutatakse üksikute vagunite asemel rongi ning rongile võib teadagi külge haakida erinevaid vaguneid. Vaguniteks võivad olla kõneside, andmeside, videoside jms.

Omakorda mobiilside neljas põlvkond ehk 4G-võrk integreerib tulevikus erinevad kõne- ja andmesidekanalid. Raadio-pakettandmeside GPRSi, GSMi täiustatud andmesidekeskkonna EDGE?i, mobiilside kolmanda põlvkonna UMTSi, WiFi jpt tehnoloogiate vahel tekib roaming. Tarbija märkab vaid kiiruse erinevust toas ja õues, kuid ei teadvusta konkreetset tehnoloogiat, mis seadmele IP-aadressi omistab.

Tänane telefonitehnoloogia võimaldab ühendada telefonijaamad internetti ning kasutada firma mitme kontori peale ühte IP-telefonijaama. WiFi-arvutid on esimesed pääsukesed, mis võimaldavad kasutada internetti ja kõnesidet IP-põhiselt.

Suurtelt tootjatelt on tulemas mobiiltelefonisuurused arvutid, mis võimaldavad suhelda GSM- ja WiFi võrgus. Valiku võrkude vahel teostab mobiiltelefon, liikudes väikese katvusega WiFi levialalt suurde GSMi levialasse, jääb kõne alles. Seda liikumist ühe tehnoloogia levialast teise võib nimetada roaming?uks tehnoloogiate vahel. Tootjad kipuvad täna nimetama telefoni prototüüpe kõigeks muuks kui 3G-telefoniks.

Palju räägitud 3G-tehnoloogia UMTS hakkab olema üks paljudest tehnoloogiatest, mis koondatakse 3G katuse alla. Kasutajal on ainult soov, et saaks internetti kasutada ning rääkida. Seda kõike soodsalt, võrdlemisi kiiresti ning kõikjal, kus ta viibib. Konkreetne tehnoloogia või termin kasutajat ei huvita.

Autor: Veljo Haamer

Hetkel kuum