Annetuste maksuvabastuse kaks piirmäära

Jelena Reiman 23. veebruar 2004, 00:00

Lähtudes soovist toetada kolmandat sektorit, on riik kehtestanud maksusoodustuse juriidilistele isikutele, kes on teinud annetusi tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantud isikule, kirikule, haiglale või teatud riigi või kohaliku omavalitsusüksuse asutusele. Alates 2004. a ei kehti enam maksusoodustused kingitustele ja annetustele, mida juriidiline isik teeb erakonnale ja aü-le. Endiselt kehtivad maksusoodustused füüsilise isiku poolt erakonnale tehtud kingitustele ja annetustele ning aü sisseastumis- ja liikmemaksudele.

Kalendriaastal tehtud kingituste ja annetuste osas peab juriidiline isik summeeritud arvestust. Maksuvaba summa määramisel lähtub juriidiline isik ühest alljärgnevatest piirmääradest: 3% jooksval kalendriaastal tehtud sotsiaalmaksuga maksustatavatelt väljamaksetelt või 10% eelmise majandusaasta kasumist.

Teise kriteeriumi võiks valida annetaja, kes eelmisel aastal teenis suurt kasumit. Kalendriaastal võib üle minna ühelt kriteeriumilt teisele. Lõpliku valiku teeb annetaja kalendriaasta viimases deklaratsioonis.

Tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantakse ühingud kaks korda aastas: 1. juuli ja 1. jaanuari seisuga. Et olla kantud nimekirja, esitab mittetulundusühing või sihtasutus vastavalt valitsuse kehtestatud korrale avalduse maksu- ja tolliameti piirkondlikule maksukeskusele. Nimekirja kantakse mittetulundusühing ja sihtasutus, mille eesmärk on heategevuslik tegutsemine avalikes huvides ja mis vastab seaduses toodud tingimustele.

Nimekirja kantud mittetulundusühingu või sihtasutuse tehtud kingitused ja annetused kuuluvad maksustamisele, v.a need, mis on tehtud annetaja põhikirjalistel eesmärkidel teisele samasse nimekirja kantud isikule, kirikule, riigi või kohaliku omavalitsusüksuse asutusele või antud toimetulekuks füüsilisele isikule. Saadud kingituste ja annetuste kasutamise läbipaistvuse tagamiseks on nende saaja kohustatud esitama deklaratsiooni INF 4 kalendriaastal saadud kingituste ja annetuste kohta ja deklaratsiooni INF 9 saadud kingituste ja annetuste kasutamise kohta.

Tulumaksuseaduse 2004. a alguses jõustunud muudatus lihtsustab mittetulundusühingute ja sihtasutuste aruandlust. Maksudeklaratsiooni vormi TSD igakuise esitamise kohustus säilib ainult käibemaksukohustuslasest juriidilisel isikul. Teised juriidilised isikud, sh mittetulundusühingud ja sihtasutused, esitavad vormi TSD ainult maksustamisperioodi eest, millal tehti väljamakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing