Tarbijakaitse: ID-pileti müügi eest ei tohi võtta teenustasu

Liis Kängsepp 18. märts 2004, 16:19

ID-piletite müük sularaha eest peab toimuma samadel tingimustel nagu müüakse üksikpileteid ja tavalisi sõidukaarte, teatas Tarbijakaitse Amet.

Seoses Tallinna ühistranspordis ID-piletite rakendamisel kehtestatud kuuekroonise teenustasuga piletite sularahas ostu korral, tegi Tarbijakaitseamet piletite vahetule teenuse pakkujale AS Sertifitseerimiskeskusele ettekirjutuse õigusrikkumise lõpetamiseks.

Ettekirjutusele eelnevalt tegi Tarbijakaitseamet veebruari lõpus märgukirja Tallinna Linnavalitsusele ja Tallinna Linnavolikogule ning 12. märtsil ka AS Sertifitseerimiskeskusele. Märgukirjas juhtis amet tähelepanu, et ID-piletite müük sularaha eest peab toimuma ilma täiendava teenustasuta ehk samadel tingimustel nagu müüakse üksikpileteid ja tavalisi sõidukaarte.

Seoses ID-piletite müügiga on Tarbijakaitseametile tarbijatelt laekunud kuus kirjalikku ning mitukümmend suulist pöördumist. Tarbijakaitseamet ei saa aktsepteerida praegust ID-piletite müügikorraldust, kuna tegemist on avalikule teenusele juurdepääsu piiramisega, mis kahjustab määratlemata arvu tarbijate huve. Ühistranspordi teenus kui universaalteenus peab olema kõigile tarbijaile kergesti kättesaadav, seega peab selle eest tasumine olema lihtne.

Teenustasu võtmine on vastuolus tarbijakaitseseaduse § 7 preambulaga, mille kohaselt müüja on kohustatud järgima kaubandustegevuse häid kombeid ja tavasid. Olukorras, kus tarbija on sunnitud sularaha eest pileti soetamiseks peale maksma, ei saa rääkida valikuvabadusest mitme võrdväärse makseviisi vahel. Tegemist on sunnitud valikutega. Tarbijate teadlik mõjutamine sularahas maksmisest loobumise suunas ning müüja poolt mõne teise alternatiivse maksmisviisi tugev eelistamine ei ole kooskõlas kaubandustegevuse heade kommete ja tavadega.

Täiendava teenustasu võtmine kauba või teenuse müüja (antud juhul AS Sertifitseerimiskeskus) poolt on vastuolus Eesti Vabariigi rahaseaduse § 4 sätestatuga. Juhul kui müüja (AS Sertifitseerimiskeskus) soovib delegeerida kauba või teenuse tarbijale müümise kolmandale isikule (nt R-Kioskile), peab müügikulud katma müüja, mitte täiendava teenustasu näol tarbija. Tarbijale müüdava kauba või teenuse müügihind ehk kauba või teenuse eest kuupiletil nähtuv hind peab olema selle lõplik hind.

ASle Sertifitseerimiskeskus esitatud ettekirjutuses nõuab Tarbijakaitseamet Tallinna ühistranspordi ID-piletite müügi korraldamist selliselt, et Tallinnas loodaks mõistlik arv müügikohti, kus müüakse ID-kaarte sularahas ilma teenustasuta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing