Urmas Paet • 7. september 2004 kell 22:00

Iga terve noor kaalub üles preemiaraha

Olümpiamängud Ateenas läksid Eesti sportlastele ja seetõttu ka kogu Eesti ühiskonnale hästi. Kolm olümpiamedalit ning veel mõned head saavutused mõjuvad hästi Eesti ühiskonna nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele. Loodetavasti kestab see mõju kaua.

Olümpiamedalite võitmisega kaasnenud positiivne emotsioon tuhandetes Eesti peredes on oluline vaimse tervise ja ühtekuuluvustunde tekitaja. Sellist ühtekuuluvustunnet vajab iga rahvas. Olümpiamedalite saajaid tervitama tulnud Tallinna Raekoja platsi täis rahvast ja Jüri Jaansoni vastuvõtt Pärnus on ilusad näited sellest, kus suurvõidud spordis suudavad tervet ühiskonda taas liita.

Olümpiamedalite võitmine aitab aga kaasa ka ühiskonna ja selle liikmete füüsilise tervise paranemisele. Oluline roll paljudes valdkondades on eeskujudel. Nii ka spordis. See, et eestlastel on liikumisega kehvad lood ja suremus liikumisvaegusest tingituna südameveresoonkonna haigustesse liiga kõrge, jõuab õnneks järjest enam inimeste teadvusse. Selle vastu aitab vaid üks ? see, et järjest rohkem inimesi võtaks omaks mõne liikumisharrastuse. Ja kes saab olla noortele parem eeskuju ja innustus spordile lähenemisel kui eestlastest olümpiamedalivõitjad.

Põhirõhk pole noorte jõudmisel tippsporti, vaid et lastel ja noortel tekiks juba võimalikult varakult harjumus ja vajadus end liigutada ning mingilgi moel spordiga tegelda. Sellest sõltub paljuski nii nende noorte edasine elukvaliteet kui ka kogu ühiskonna füüsilise tervise seisund. Ning head kohad olümpiamängudel saavad sellele vaid kaasa aidata ega muutu aja möödudes pisemaks. On ju Ants Antson, Jaan Talts, Erika Salumäe, Jaak Uudmäe, Tiit Sokk, Jüri Tarmak, Viljar Loor, Ivar Stukolkin ja mitmed teised autoriteedid ning eeskujud ka pärast oma aktiivse sportlaskarjääri lõppu.

Olümpiasaavutustel on ka kolmas oluline tulem, mis väga paljusid eestlasi otseselt või kaudselt mõjutab. Kõigil neil, kes tahavad välismaal äri või muud asja ajada, on kindlasti mõnevõrra lihtsam tegutseda, kui potentsiaalne välispartner teab, kus ja mis on Eesti ning teab seda millegi positiivse ? näiteks tugeva spordimaa staatuse ? kaudu.

Kui arvestada elanike arvu ühe võidetud olümpiamedali kohta, siis jagas Eesti Ateena olümpial kolme medaliga kolmandat-neljandat kohta. Iga Eesti sportlase hea esinemine kindlustab Eesti positiivset tuntust ning lihtsustab teistel loodetavasti oma positiivse asja ajamist välismaal.

Keegi ei peaks kadedust tundma preemiate pärast, mida valitsus ja olümpiakomitee on medaliomanikele eraldanud. See, mida hea tulemus olümpial on ühiskonnale andnud, pole ju tegelikult rahas mõõdetav. Ometi olen veendunud, et seda on märksa rohkem kui need tänuks eraldatud preemiasummad. Iga olümpiamedali teeninud eeskuju kaasabil liikumisharrastusega tegelema hakanud ning selle abil oma eluiga kahekordistav noor inimene kaalub üles mis tahes rahalise preemia.

Allikas: Eesti Päevaleht, Postimees

Hetkel kuum