Ülo Toomsalu • 21. oktoober 2004 kell 6:02

PM: Sangar teeb Valgas panuse Läti tööjõule

Sangari Valga vabriku juhatajal Leho Haldnal on põhjust Euroopa Liiduga rahul olla ? praeguseks töötab firmas juba 30 lätlast.

«Mul oli plaan, et võtan esimese Läti kodaniku tööle 1. mail, ja seda ma tegin,» lausus Haldna Postimehele. «Euroopa Liit teeb Valgast ja Valkast taas ühe linna.» Viis ja pool kuud hiljem on Valga vabrikusse palgatud 45 uuest töötajast enamik Läti kodanikud.

«Meil on tööviljakus kõrgem ja me maksame kõrgemat palka,» sõnastas Haldna Eesti ettevõtte eelised. «Üks kolmandik Sangarisse värvatuist olid töötud, ülejäänuil oli Lätis töökoht olemas, aga palk on seal samasugustes ettevõtetes 2700?3000 krooni kuus ? vähemalt 30 protsenti vähem.»

Valga vabriku õmbleja 4200 krooni suurune keskmine brutopalk on paljudele eesti naistele praegu juba liiga väike.

Sangar tasustab Läti tööjõudu Haldna kinnitusel võrdväärselt eestlastega.

«Meie ei vaata ei rahvust ega seda, mis värvi on pass,» lisas ta. «Meil on ka Eesti poolelt läti nimega inimesi.» Samas on Lätis ka oma hallipassiinimesed, keda Valga vabrik ei saa ilma tööviisata palgata.

Sangari juhatuse liikme Maia Palsi kinnitusel avas Sangar Valgas tänavu uue tsehhi ja juurde oli vaja kümneid inimesi. «Tööjõupuudus on probleemiks ka Sangari Tartu vabrikus ? võtaksime kohe tööle kümme õmblejat,» lausus ta.

Hetkel kuum