Sirje Rank • 21. november 2004 kell 22:00

Rootsi firma ostab Falcki päästeteenused

Pakkumine oli 17% ülekursiga ning hindab päästekontserni väärtuse 11,1 miljardile Eesti kroonile.

Eestis, Lätis ja Leedus Falcki kaubamärgi all tegutsevad firmad kuuluvad Group 4 Securicori kontserni, mis tekkis suvel Taani firma Group 4 ühinemisest Briti firmaga Securior. ASi Falck Eesti avalike suhete direktor Indrek Lindsalu ütles, et Falcki müük Nordic Capitalile siinset tegevust ei mõjuta ega puuduta.

Falcki juhtkonna hinnangul on pakkumine atraktiivne ning aktsionäridel soovitatakse see vastu võtta. Falcki suurim aktsionär Skagen 2004 Trust, millele kuulub 23,6% aktsiatest, ongi pakkumisega juba nõustunud.

Soome riskikapitalifirmale Nordic Capital annab Falcki ost kahasse Taani firmaga ATP Private Equity Partners ettevõtte, mille käive on ca 8,8 miljardit krooni ning palgal 11 000 töötajat. Plaan on Falck Kopenhaageni börsilt ära viia, kus firma aktsia noteeriti alles 20. juulil, ning firmat laiendama asuda.

?Me peame nagu Falck isegi võimalikuks 5?6% orgaanilist kasvu. Lisaks on plaanis ülevõtmised. Börsilt lahkumine võimaldab meil Falcki laienemist kiirendada ? me ei pea iga kolme kuu tagant muretsema reaktsioonide pärast oma majandusnäitajatele,? kommenteeris ajalehele Berlingske Tidende Nordic Capitali partner Christian Dyvig.

Falck tahab kasvada Taani turul eelkõige kiirabiteenuste alal, ent samuti teistes Skandinaavia riikides ja Poolas. Aasta lõpuks sõidab Poolas ca 200 Falcki kiirabi ning plaanis on lisaks avalikule sektorile tegevust laiendada erasektoris. Taanis on Falckil 450 kiirabiautot, Euroopa 20 000 kiirabiautost on Falcki kiirabisid 800.

Nordic Capital on oma asutamisest 1989. a ostnud ca 50 firmat ja müünud 18 ning kasutab investeerimiseks praegu 1,5 miljardi euro (23,5 mld krooni) suurust fondi.

Viimaste tehingute seas tegi Nordic Capital möödunud nädalal pakkumise rahvusvahelisele autotööstusele allhanget tegeva Rootsi firma Finnveden ülesostmiseks ja börsilt äraviimiseks. Pakkumise suurus oli 3,4 miljardit krooni. Plaanis on suured investeeringud firma tehastesse Hiinas ja Poolas.

Oktoobris ostis Nordic Capital kahasse firmaga Accent Equity Partners Rootsi rõivaketi KappAhl, makstes 3,3 miljardit krooni. Uute omanike plaan on KappAhl 4?5 aastaga börsikorda teha ja aktsiad noteerida.

Hetkel kuum