Riigi osalus biodiisliäris on küsimärgi all

Andris Feldmanis 23. detsember 2004, 00:00

Viiendik firmast AS Biodiesel, mis on loodud eesmärgiga hakata aktsiisivabastusega biodiislikütust tootma, kuulub läbi rapsiõlitehase AS Werol Tehased riigile. Peamiseks osanikuks 65% osalusega on aga erakapitalil põhinev AS KH Energia-Konsult. Ülejäänud 15% kuulub sihtasutusele Eesti Tehniliste Põllukultuuride Töötlemispark.

Hetkel on projekt sellises järgus, et kogu ASi Biodiesel aktsiakapital on 500 000 krooni, kaudselt riigile kuuluv osa sellest vaid 100 000. Edaspidi tuleb aktsiakapitali kordades suurendada, kuna rajatava tehase investeeringud ulatuvad üle 200 miljoni krooni.

?See on nii väike asi,? lausus ASi Werol Tehased nõukogu esimees Raul Rosenberg rääkides Weroli praegusest osalusest biodiisliäris. ?See raha pandi sinna pigem selleks, et lükata biodiisliprojekt käima.?

?See 100 000, mis nad (Werol ? toim.) on sisse maksnud, on kaduvväike,? kinnitas ka ASi Biodiesel suuromanik ASi KH Energia Konsult peadirektor ja ainuomanik Heino Harak.

Seotud on kaks firmat ? Werol Tehased ja AS Biodiesel ? seetõttu, et biodiisli tootmiseks kasutatakse just toorõli.

Haraki sõnul on küsimus praegu selles, kas riik otsustab minna eesootava aktsiakapitali suurendamisega kaasa või mitte. ?Ma pole praegu kindel, kas me 200 miljoni krooniga hakkama saame,? lisas ta biodiislitehase käivitamiseks vajaminevate investeeringute suurusest rääkides.

?Riik, vähemalt põllumajandusministeeriumi näol ja riigieelarve rahast, ei ole kavandanud osaleda investeeringuga ASis Biodiesel, kuigi arvestades näiteks Lilleküla staadioni, võiks seda ka kaaluda,? ütles põllumajandusministri nõunik Maido Pajo. ?Weroli osalemise ja investeeringud otsustab ettevõtte juhatus ja nõukogu.?

Weroli nõukogu esimehe Rosenbergi sõnul ei ole see enam nende otsus, kas minna investeeringutega kaasa või mitte.

Juhul kui riik otsustab mitte tulla, on huvi olemas ka erainvestorite näol, keda Harak hetkel nimetama ei soostunud. ?Ma tahaks kuu-poolteise jooksul seda otsust riigilt,? ütles ta, lisades, et praegu on ettevõtmise ajaline plaan paigas ja selle muutmiseks pole põhjust ? praegu on käimas kohavalik ja tootmine peaks algama 2006. aasta septembris.

Reaalselt on hetkel on ainuke siduv asi Werol Tehaste ja ASi Biodiesel vahel leping, mille kohaselt hakkab Werol biodiisliks vajalikku toorõli müüma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing