Odavad laenud, stabiilsed hinnad ning palkade ja aktsiahindade jätkuv kasv ? nii prognoosivad alanud aasta majandusnäitajaid Postimehe küsitletud analüütikud.
Sarnaselt viimaste aastatega palus Postimees Eesti mõjukamatel analüütikutel prognoosida tähtsamate majandusnäitajate arengut 2005. aastal. Eesti stabiilne majanduskeskkond on muutnud prognoosimise suhteliselt lihtsaks, sest üleminekuaastate kiired ja ootamatud kriisid ning buumid meid enam naljalt ei üllata.
Seetõttu on ka mitmed prognoosid nii eelmise aasta tegelike näitajatega võrreldes kui ka erinevate analüütikute võrdluses suhteliselt sarnased ja erinevad vaid mõne komakoha võrra.
«Eeldused on praegu paremad kui aasta tagasi, mistõttu ootan mullusega võrreldes veidi kiiremat majanduskasvu,» põhjendas 6,5protsendilist majanduskasvu prognoosiv Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) juhtivteadur Leev Kuum.
«Kasvu võiks oodata nii suureneva ekspordi kui ka investeeringute arvelt ning vähetähtis pole ka asjaolu, et me oleme sel aastal Euroopa Liidus 12 kuud, mitte üheksa kuud nagu mullu,» ütles Kuum.
Ühispanga Varahalduse analüütiku Ruta Eieri sõnul võib samas ülikiire laenude ja kinnisvarasektori kasv tänavu väheneda ning sellega ka majanduse kasvukiirust veidi pidurdada.
Tarbijate igapäevased kulutused kallinevad analüütikute hinnangul suhteliselt sarnases tempos mullusega. Aasta esimesel poolel annavad inflatsiooninumbris tunda eelmise aasta keskel kallinenud mootorikütused ja oma osa on ka elektrienergia hinnatõusul.
Palgakasv ja tööpuuduse vähenemine annavad ka kaupmeestele võimaluse juurdehindlusi suurendada, mida teisalt piirab kaubanduses teravnev konkurents.
Naftahinna liikumise prognoosimine maailmaturgudel on vägagi keeruline, kuid analüütikud usuvad siiski, et kütuse kallinemisest pole meil pääsu. Bensiiniliitri hind kallineb tõenäoliselt järgmise aasta lõpuks ligi 70 sendi võrra, kuid hinnatõusu suurus oleneb paljuski ka kohalikest tanklatest.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.