Kolhoosikorrale tuleb teha lõpp, seltsimehed, põrutas Eesti Tööandjate Keskliidu juht Tarmo Kriis 3. veebruari Äripäevas ? tööandjate keskliidu ja maksuameti koostöös valminud analüüs näitavat, et märkimisväärne osa füüsilisest isikust ettevõtjaid tegeleb ettevõtluse asemel maksudest kõrvalehiilimisega. Ränk etteheide. Kes kui palju makse maksab ja kust leida raha pankroti äärel haigekassale, vajab tõsisemat analüüsi.
Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Aivar Pau teatas, et Eestis aastal 2004 aastaringselt tegutsenud 58 481 FIEt tasusid aastas sotsiaalmaksu 163,2 miljonit krooni. Summa moodustab Pau sõnul vaid 1,1% kogu laekunud sotsiaalmaksust. Huvitav on seejuures, et statistikaamet pole veel üllitanud 2004. aasta andmeid. Arutelu toimub teab-kust-saadud andmete toel.
Hetkel on kättesaadaval 2003. a avalikustatud andmed: kokku oli 13 919 + 34 070 FIEt. Esimene arv on pärit äriregistrist, kus on registreeritud majanduslikult aktiivsed FIEd, teine maksu- ja tolliameti hingekirjast nende kohta, kes pole registreeritud äriregistris (Eesti Statistika, 3/04). Seejuures olevat suur osa (kui suur?) statistikaandmete FIEdest nn surnud hinged ? mittetegutsevad isikud. Kui palju on tegutsevaid, tegelikult aasta läbi aktiivseid FIEsid, kelle patuks lugeda vähest tulu?
Haigekassale täiendava rahaallika leidmisel tuleb esmajärjekorras üle vaadata FIEde tasutava sotsiaalmaksu arvutamise määr, teatasid maksuamet ja tööandjate keskliit.
Sotsiaalmaks on teatavasti pensionikindlustuse ja riikliku ravikindlustuse tagamiseks maksumaksjale pandud rahaline kohustus. Maksustatakse aktiivsest tegevusest ? ettevõtlusest saadud tulu. Ettevõtlusega seotud kulud on ka nt töötajate palk jm tasud, väljamaksetelt tasutud sotsiaal-, töötuskindlustusmaks.
Rääkides FIEst, võib lähtuda lihtsast valemist: ettevõtlustulu - ettevõtlusega seotud kulud = ettevõtluse tulem. Võttes tulemist veel maha seaduses ettenähtud/lubatud kulud, saame tema maksustatava tulu. See tulu on aga suurettevõtjate silmis nii tibatilluke, et lausa häbi on. Miks küll FIEd sente korjavad?
Kui mis tahes äriettevõte tegutseb eelkõige ja ainult kasumi saamise nimel, siis FIE eesmärk on ise oma eluga aktiivselt toime tulla. Kui kasum tuleb, on tore. Kui tullakse ots otsaga välja, pole ka paha. Mõnes mõttes on FIEndus kui elulaad, ellusuhtumine.
Kuidas ettevõtjaile meeldiks järgnev arutluskäik? FIEdele suunatud rünnak võib peita suurepalgaliste (nt kuusissetulek 50 000?100 000 kr) kartust, et piskuga toime tulevate (pensionärid, FIEd, alampalga saajad) näitel võiks üldsus nõuda kõrgemat tulumaksu nende sissetulekute kärpimiseks.
Rumaluse ja varimajanduse tõttu on Eesti riigi rahakoti kaotused aastas kokku ligikaudu 5 miljardit krooni. Ehk pea sama palju, kui on haigekassa aastaeelarve. Ole vaid mees ja võta üles.
Vaatame ettevõtlusredelil üles ? st tipptegijate poole: sealt võib samuti leida raha mis tahes õilsa ja vajaliku ettevõtmise katteks. Kas aga tööandjate ja maksuameti koostöös on valminud analüüs offshore?i abil oma tulusid-kulusid soodsamaks kohendanud ettevõtjate rahaaasjadest? Palju on riigil offshore?indusest jäänud maksutulu saamata. Palju üldse on riigikassasse laekunud?
Maksu- ja tolliameti andmeil tegutses eelmisel aastal FIEna ka 7675 üle 60aastast seeniori, ettevõtlikku, julget inimest. Nemad ilmselt ei taotle ei töötu abiraha, toimetuleku- ega muid toetusi. Riigi rahakotis on selle võrra rohkem raha. FIEde tegevuse analüüsimisel tuleks ka seda tahku arvestada. Nõiajahiga FIEdele aga riigikassat ei täida.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.