Sarnased 660 teavitavat kirja saadeti välja ka eelmisel aastal, mille tulemusena muutsid oma maksudeklaratsioone üle poolte kirja saanud äriühingutest ning nende põhjal arvestatud sotsiaalmaks suurenes üle viie miljoni krooni ja kinnipeetud tulumaks üle kolme miljoni krooni. Kokku suurenes vabatahtlik maksulaekumine maksuhalduri analüüsi kohaselt summas 8,3 miljonit krooni.
Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Marek Helmi sõnul näitavad eelmise aasta tulemused selgelt, et selline meetod töötab ja toob tulemuse:' Fakt, et eelmisel aastal saadetud 660 teavitavat kirja aitasid tõsta vabatahtlikku maksulaekumist 8,3 miljoni võrra, räägib iseenda eest. Seetõttu jätkab maksuhaldur aktiivselt teenindusliku kontrolli rakendamist', rõhutas Helm.
Eelmisel aastal märgukirjadele mittereageerinud äriühingute kohta teostati analüüs ja vaatluse alla võeti äriühingud, kes ei olnud oma deklareeritavaid andmeid muutnud konkurentsivõimelisemaks ning kellel polnud muudatuste sisse viimata jätmiseks objektiivseid põhjusi. Kontrolli menetluse läbiviimiseks edastati piirkondlikesse maksukeskustesse 35 objekti.
Lõpetatud kontrollide tulemusena on äriühingud kontrolli käigus parandanud deklaratsioone, see tähendab, et äriühingud on tunnistanud oma vigu. Samuti on alustatud väärteomenetlused äriühingute suhtes, kes peale märgukirjade saamist deklaratsioonide esitamise lõpetasid. Deklaratsioonide esitamise lõpetamine võib viidata asjaolule, et ettevõte tahab oma tegevust maksuhalduri eest varjata.
Konjuktuuriinstituudi uuringu järgi sai 2004. aastal ümbrikupalka 14 protsenti palgatöötajatest, seega oli Eestis keskmiselt 75 000 ümbrikupalka saanud palgatöötajat. Antud andmetel jäi riigil aasta jooksul saamata 672 kuni 1100 miljonit krooni sotsiaalmaksu ja 530 kuni 867 miljonit krooni füüsilise isiku tulumaksu. Konjuktuuriinstituudi selle aasta uuringule 'Illegaalne kaubandus ja ümbrikupalgad' tuginedes on üks probleemseimaid valdkondi just ehitussektor.
Sellel aastal on suunatud ehitusvaldkonnale 174 märgukirja, tootmissektorisse 72 kirja (toiduainete tootmine, mööblitootmine, kirjastamine ja trükindus), teenindusvaldkonda, mis hõlmab hotelle ja restorane, mootorsõidukite müüki, hooldust ja remonti, kaubandust jne saadetakse 240 kirja. Nendest Põhja Maksukeskuse piirkonda saadetakse 239 kirja, Ida Maksukeskuse piirkonda 81 kirja, Lõuna Maksukeskuse piirkonda 107 ja Lääne Maksukeskuse piirkonda 73 kirja.
Seoses jätkuva tiheda koostöö ja andmevahetusega Tööinspektsiooni ja Maksu- ja Tolliameti vahel on sellel aastal märgukirjade saajate hulgas äriühingud, kus 2004.a Tööinspektsiooni poolt läbi viidud kontrollide käigus tuvastati rikkumisi. Maksuhaldur tegi Tööinspektsiooni poolt kontrollitud ettevõtete hulgas maksuriskide analüüsi ning sellele tuginedes valiti välja märgukirjade objektid.
Maksuhalduri ülesanne on muu hulgas ka seadusliku majandustegevuse kaitsmine vähendades ebatervet konkurentsi. Märgukirjade saatmise puhul on tegemist ühe olulisema meetmega maksu- ja tolliameti teenindusliku kontrolli tegevussuunas ning mitteametlike palkade maksmise tõkestamises. Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja Marek Helmi sõnul mõjub ümbrikupalkade maksmine laostavalt kogu Eesti majanduskeskkonnale ning pärsib iga ühiskonna liikme heaolu.