Island arutab nõrga krooni euroga liitmist

19. aprill 2006, 09:00

Islandi krooni järsk odavnemine on riigi poliitiliste ning äriliidrite seas käivitanud arutelu Islandi võimalikust ühinemisest Euroopa rahaliiduga.

Viimastel nädalatel on nii Islandi peaminister Halldor Asgrimsson kui Kaupthing Banki juht Sigurdur Einarsson tõstatanud ühe võimalusena kõikuvast kroonist loobumise, kirjutab Financial Times.

Islandi kroon on sattunud surve alla kartustest, et Islandi firmade agressiivne laienemine välismaal on koormanud nii need firmad kui kogu majanduse üle jõu käiva võlakoormaga.

Sigurdur Einarsson kirjutab Kaupthingi kodulehel, et Islandi kroon on nõrk ja haavatav ning keskmises või pikas perspektiivis oleks lahenduseks üleminek eurole. Islandi peaminister näeb Islandit eurotsooni liikmena järgmise 10 aasta perspektiivis, kirjutab leht.

Teisipäeval kukkus Islandi kroon euro suhtes madalaimale tasemele 2001. a novembrist.

Islandi rahaturgudel tekkis ärevus tänavu veebruaris, kui reitinguagentuur Fitch alandas Islandi reitinguväljavaadet, tuues põhjuseks riigi suure jooksevkonto defitsiidi ning firmade suure võlakoorma.

Danske Banki peaökonomist Carsten Valgreen aga leiab, et Islandil pole eriti vahet, kas riik kuulub eurotsooni või mitte. Riigi majandus on väike ning suuresti sõltuv vaid mõnest majandusharust – see jätab riigi nii või teisiti sõltuma maailmaturu kõikumistest.

„Eelis on rahapoliitika usaldusväärsuse kasv,” ütles Valgreen. “Samas tuleks eneselt küsida, kas tilluke majandus keset Atlandi ookeani, mis tugineb peamiselt kalandusele ja alumiiniumi tootmisele, on tegelikult siiski eurotsooni järgi joondunud.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing