Jahutuskotid ja -kastid säilitavad toidu ja joogi soovitud temperatuuril

Mari Hiiemäe 09. juuni 2006, 00:00

Jahutuskotid ja -kastid sobivad palava suveilmaga randa minnes karastusjookide kaasavõtmiseks, piknikule viidava toidukraami jahedana hoidmiseks ning samuti on neist kasu reisiolukorras.

"Ostjate huvi kauba vastu sõltub üsna palju ilmast," arvab jahutuskaste vahendava firma Matkasport OÜ teenindusjuht Anneli Mere ja lisab, et suvel on läbimüük kindlasti suurem. Poodides pakutakse lihtsaid termokilekotte, termoisolatsiooniga seljakotte ja kaste ning nõudlikumale valijale elektrilisi termokaste, millest on kasu pikematel väljasõitudel.

Elektrilisi kaste vahendavad autopoed, matkatarvete poed ning ka mõningad kodumasinate kauplused, kus on müügil näiteks Electroluxi toodetud jahutuskastid. Väiksemaid kotte pakuvad suuremad kaubanduskeskused, samuti Selverid, Prismad ja Jysk.

Võimalikest jahutuskottide ja -kastidevalikust kõige odavam ja lihtsam variant on valida termokilekotid, mis maksavad jaemüügis paarikümne krooni ringis. Need on kaasavõetavad jahutuskotid, mis hoiavad külma külmana ja sooja soojana kuni kaheksa tundi, ütleb Pakendikeskus ASi klienditeenindaja Heili Mendes.

Termokilekotti võib poes leida väga erinevatest osakondadest. Mendes soovitab silmad lahti hoida ühekordsete nõude juures, et koos piknikuasjadega ka termokott osta, jäätiseleti juurest leiab aga jäätisetootjate kotid, mis sobivad peale jäätise ka muude toiduainete jahedana hoidmiseks.

Tegemist on hõbehalli mitmekihilise kilekotiga, millel on sang ja mis on trukiga suletav. Pakendikeskuse termokilekotte valmistatakse kahes mõõdus. Pudelimõõduga kott on mõeldud ühe pudeli jahedana hoidmiseks, teise, natuke suuremasse kotti mahub rohkem kaupa.

"Otseselt pole termokilekott pikaajaliseks temperatuuri hoidmiseks mõeldud, aga kuni päeva hoiab see toidu välistemperatuurist jahedamana," ütleb Mendes. "Veinipudeli jahedus peaks kotis 8 tundi küll säilima, samuti püsib jahedana külmikust võetud liha", ütleb Mendes. Jäätis hakkab aga termokotis pikapeale sulama.

GiftHouse OÜ konsultant Ando Hansberg ütleb termoisolatsiooniga seljakotte ja jahutuskaste tutvustades, et ka sellistel kottidel on tootja poolt pakutud soovitatav kasutusaeg kaheksa tundi, kasutegur sõltub sellest, kas kotti hoida päikse käes või varjus. Kasutusotsarve on sellistel kottidel-kastidel sarnane termokilekottidega, kuid tegemist on kvaliteetsemate ja kestvamate esemetega ning mahutavad nad samuti rohkem. Temperatuuri hoiab neis fooliumilaadne termokile. Hansbergi sõnul tuntakse rohkem huvi pealt lukuga avatavate termokilega vooderdatud kastide vastu. Ostjate hulgas on hinnatud pigem väiksemad ja odavamad kotid. Populaarne mudel on selline, mis mahutab kuus joogipurki.

Reklaamkingituste firma Ausestar tegevdirektori Jan Reimanni sõnul kasutatakse jahutuskotte enim pudelite kaasavõtmiseks, samuti peab ta heaks mõtteks just termokotiga lõunase pikniku jaoks toitu kaasa võtta. Samas ei soovita Reimann eri temperatuuriga erinevaid toiduaineid läbisegi ühes kotis hoida.

Termokilega seljakottide ning jahutuskastide hinnad algavad umbes sajast kroonist, kui kott ostetakse reklaamkingituste poest, siis oleneb hind tellitavast kogusest ja pealetrükitava reklaamlogo värvidest.

Elektriline jahutuskast on kõige kapitaalsem variant endale toidu ja joogi jahedana hoidmise võimalus soetada. Välja näeb see nagu tavaline plastmassist kast, selle peal võib ka istuda ning seda vajadusel lauana kasutada. Elektrilise jahutuskasti eeliseks termokilega kottide ja kastide ees on püsiva temperatuuri tagamise võimaluse pikema aja vältel. Kasutatakse sellist kasti eelkõige autos, kus see saab voolu auto sigaretisüütajast. Matkasport OÜ teenindusjuhi Anneli Mere sõnul on valida erinevate kastide vahel. Üks võimalus on panna jahutuskast juhi istme taha või auto pakiruumi. Ta lisab, et Ameerikas tehakse nii, et kast pannakse kõrvalistmele turvavööga kinni nagu laste turvaiste, et juhil oleks võimalus pikemate sõitude ajal süüa.

Elektriliste termokastide mahutavus algab kümnest liitrist ja ulatub külmikumõõtudeni välja. Suurusi mõõdetakse standardse joogipudeli kõrguse järgi. Eestlane eelistab Mere sõnul keskmise suurusega kaste. Eestis pakutava valiku hulgas on 36-liitrine mudel kõige suurem ja 10-liitrine kõige väiksem, 24-28-liitriseid kaste ostetakse kõige rohkem.

Mere arvates sõltub jahutuskasti või -koti valik eesmärgist, kui kaua sobivat temperatuuri tahetakse hoida ja kui vastupidavat toodet soovitakse saada. Kes on otsustanud elektrilise kasti kasuks, see peab hinnast olulisemaks kvaliteeti ja nõudeid, mis tootele esitatakse, ning ei otsi odavust, vaid korralikku asja.

Lihtsalt randa minemiseks pole elektrilist kasti mõtet osta, samuti saab ka mõne juhuslikumat sorti pikniku ilma selleta peetud. Jahutuskotid on lihtne alternatiiv neile inimestele, kellel kapitaalse asja soetamise vastu huvi pole, kuid kes grillpeol siiski näiteks jahedat veini soojale eelistavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing