Pangad ennustavad laenutempo aeglustumist

Liis Ehavere 17. juuli 2006, 00:00

"Lähiaastatel laenude kasvutempo paratamatult aeglustub," ennustas Hansapanga eluasemelaenude osakonna juhataja Agnes Makk. Ta lisab, et Euribor, mis on möödunud aasta lõpust tõusuteel, jahutab pikemas perspektiivis turgu.

Praegu on reaalintress jätkuvalt negatiivne ning seetõttu võiks eluasemelaenu võtmist pidada tulusaks. SEB Eesti Ühispanga jaepanganduse divisjoni asedirektor Riho Unt on seisukohal, et eluasemelaenu peaks võtma eelkõige lähtudes tegelikust vajadusest. "Kindlasti ei tasu laenu võtta sellepärast, et inflatsioon on hetkel laenuintressiga samas suurusjärgus," ütles Unt.

Euribori kasvust tulenev kiire intressitõus võib laenuvõtjale olla kulutuste kehvema planeerimise korral ebameeldiv üllatus.

Viimase aasta jooksul on inimeste laenuvõime suurenenud tähtaegade pikenemise ning muude paindlike tingimuste tõttu.

Unt prognoosib, et uute eluasemelaenude arv möödunud aasta rekordit tõenäoliselt ei ületa, küll on see võimalik mahtude arvestuses, sest keskmine eluasemelaenu summa on aasta keskmiseid arvestades 200 000 krooni võrra kasvanud ning jõudnud kogu Eestis 746 000 kroonini.

Pangajuhid seostavad kinnisvaraturu hinnatõusu laenutingimuste muutmisega. Laenuturul on eluasemelaenu tingimused lähenenud teiste Euroopa riikide tasemele. See omakorda on võimaldanud inimestel rohkem raha laenata ja suurendanud nõudmist eluasemete järele.

"Kuna ehitusturg ei ole jõudnud selle nõudmise kasvuga sammu pidada, on see põhjustanud hüppelise kinnisvarahindade kasvu ja ülekuumenemise kinnisvarasektoris," selgitas Nordea Panga Eesti filiaali Hobujaama kontori juhataja Teet Parring.

Hüppeline hinnatõus tõi aga kinnisvaraturule senisest rohkem müügiobjekte ning praeguseks on valikuvõimalus varasemast oluliselt suurem. "Täna on laenuvõtja ostetava objekti suhtes palju valivam ning enne ostutehingut kaalutletakse põhjalikumalt," ütles Sampo Panga juhatuse esimees Aivar Rehe.

Võimalik tulumaksusoodustuse kaotamine eluasemelaenu intressidelt ei tohiks läbikaalutud laenude puhul tarbijat mõjutada. "Enamiku laenuvõtjate jaoks tulumaksusoodustus laenuotsuse langetamisel määrav ei ole," ütles Parring.

Küll aga võib see Maki sõnul valusalt mõjutada noori peresid ja vähem kindlustatud laenuvõtjaid, kes on soodustust kasutades eluaseme soetanud. "Ka uute tulijate osas pannakse soodustuse kaotamisega selles sihtgrupis pangauks kinni," lisas Makk.

Riigikogu on eluasemelaenude intressilt otsuse tulumaksusoodustus kaotada korra juba tagasi lükanud.

Arvan, et eluasemelaenude võtmine aeglustub. Ühelt poolt aitab sellele natuke kaasa Eesti Panga poolt kommertspankadele esitatavate nõuete karmistamine, teiselt poolt see, et inimesed ise hindavad turgu ülekuumenenuks ja lükkavad laenamise edasi.

Eluasemelaenude võtmine võib suureneda, kuid kasvu tempo kindlasti aeglustub. Võib ka juhtuda, et laenude võtmine teeb vähikäiku.

Kui valitsus otsustaks eluasemelaenu intressidelt tulumaksusoodustuse kaotada, nagu Eesti Pank nõuab, jahutaks see kindlasti laenuturgu.

Kuid see otsus kõigutaks valitsuse ja Riigikogu populaarsust. Seetõttu olen peaaegu täiesti kindel, et sellist otsust ei tule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing