Transiidi riikliku toetamise poolt

Viktor Palmet 31. juuli 2006, 00:00

Eesti Sadamate Liit toetab riigipoolset initsiatiivi anda toetust ja abi transiidile. Küllap siis jätkub ka linte, mille läbilõikamiseks antakse käärid ministri kätte. Riigi abi transpordisektoris pole uudne teema. Loetlen mõningaid riigi ja kohalike võimude toetusavaldusi möödunud kümne aasta jooksul, mis aitasid kaasa transpordi kui Eesti ühe olulisema majandusharu arengule.

1) Riigi ja kohalike võimuorganite toetusel sai võimalikuks vedelkütuse transiit Eesti kaudu.

2) Sadamate andmine erakätesse tagas seni transpordiga mitteseotud sadamate eduka kasutuse kaubasadamatena (Pärnu, Kunda, Miiduranna, Bekkeri, Paldiski-Põhja, Sillamäe jt).

3) Riigi vahendite investeerimine Muuga sadamasse ja kaupade üleviimine Tallinna reisisadamast Muugale andis tõuke reisilaevaliikluse ja Tallinki edule, samas tõusis Muuga sadama efektiivsus.

4) Valitsuse otsusega Muuga sadamas vabatsooni loomine tõi välisinvesteeringuid ning kaupu.

5) Investeeringud riiklikesse struktuuridesse: lootsiteenistus, jäämurdmine, hüdro-kartograafia ning nende riiklike teenuste kindlustamine ka väiksematele kaubasadamatele.

Kui riik poleks seda toetust osutanud, oleks Eesti transpordisüsteem konkurentsivõimetu. Ka tänavu on riik teinud rea positiivseid ettevõtmisi, mida saab käsitleda riigipoolse abi ja toetusena.

1) Kõrgetasemelise riikliku esinduse osalemine konverentsil TransRussia 2006 ning sellel toimunud jõulised edulootusega läbirääkimised.

2) Transiidiettevõtjate ettepanekul loobus riik eritasu võtmisest eriveokitelt, mis veavad transiidil uusi sõiduautosid. See andis kiire tõuke sõiduautode transiidi kasvule.

3) Kõrgetasemeline kohtumine 21. juulil Tallinnas Venemaa transpordiministri Igor Levitiniga ja Savisaare-Levitini otsus moodustada Eesti-Vene koordinatsiooninõukogu, milles osalevad ka ettevõtjad ja nende liidud.

4) 24. juulil kohtus majandusminister Hiina suursaadiku Xie Junpingiga. Räägiti peamiselt transiidist. Tegemist on kaubavooga, mis oleks alternatiiviks naftatransiidile ja mille teenindamine jätab Eestisse rohkem tulu.

5) Riik on otsustanud investeerida lähiaastatel ettevõtlustulust 300 miljonit eurot sadamate infrastruktuuri ja luua muu hulgas Muuga sadama juurde 80hektariline tööstuspark.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing