Kulumatu läbimassplaat kannatab külma

Eneken Laasme 04. oktoober 2006, 00:00

"Ometi pole rahvakeeli klinkerplaadiks nimetatu see plaat, mis on erilisest klinkrisavist paakumiseni põletamise teel valmistatud kõrgtugev tehiskivi või -plaat," õpetab ASi K-Rautakesko siseviimistluse tootejuht Mati Maalder.

Õige tumepruun või sinakaspunane klinkerplaat on suurema veeimavusega. Soojemas kliimas kasutatakse seda tänavakividena ning tööstushoonete ja kodupõrandate katmiseks, kuid põhjamaade kliimas ei saa seda välistingimustes kasutada.

Maalderi sõnul on rahvakeelne klinkerplaat tegelikult täismass- ehk läbimassplaat, mis on põhjamaade kliima jaoks eraldi loodud. See on valmistatud kaoliinist, päevakivist ja kvartsliivast koos värvainete ja metalloksiididega.

Segumasinas valminud segust pressitakse Maalderi seletusel ligi 400 kg/cm2 survega tootekeha, mis kuivamise järel pannakse põletusahju. Põletusahju 1200kraadine kuumus langeb pikal tootmisliinil normaaltemperatuurini. "Tulemusena on materjal täiesti kivistunud ning muutunud portselaniks," selgitab Ehitus Service turundusjuht Tiiu Kütson.

Läbimassplaati valmistatakse erinevates mõõtudes, alates võrgu peale kleebitud mosaiikplaadist 2,5×2,5 cm kuni 90×120 cm, samuti ühe sentimeetri paksuste fassaadiplaatidena. Plaate valmistatakse nii glasuurimata kui ka glasuuritud kujul.

Läbimassplaatide veeimavus on alla 0,05%, mis tagab selle tugeva külmakindluse.

Läbimassplaati kasutatakse nii põranda- kui ka seinapindadel, eeskätt välistreppidel, rõdudel, trepikodades, hallides ja esikutes, aga ka maja fassaadi kujundamiseks.

Vannituppa sobib glasuurimata mosaiikplaat, mis takistab libisemist, samas sobib plaadi formaat ka kallete loomiseks.

Plaadi kasutusiga kestab aastakümneid, siseruumis isegi mitu põlvkonda, kuid välistingimustes oleneb palju ilmastikust.

"Kuna läbimassplaat on homogeenne materjal, ei tule kulumisel esimese kihi alt välja algplaadi värv või muster," kiidab Kütson.

Lisaks talub plaat teistest keraamilistest plaatidest paremini temperatuurikõikumisi. Teisalt on see kulumiskindlusele vaatamata sama külm kui teised keraamilised plaadid ning värvivalikki on piiratum.

"Meie oleme küll oma valikuga väga rahul, kuna klinkerplaadi eeliseks on vastupidavus, seda on lihtne ja ökonoomne hooldada," sõnab Kivi Puhkemajade ja OÜ Kivi Forellipüük juhatuse esimees Aksel Kivi.

Lisaks toob Kivi läbimassplaati iseloomustades välja ka selle suurema tugevuse ning kõrgemad hõõrdetakistusnäitajad teiste sarnaste põrandaplaatidega võrreldes. Suurem hõõrdetegur tagab avalikus ruumis ohutuse kõikvõimalikele kasutajatele.

Tema seletusel on neil plaadid põrandal juba kolmandat aastat, kuid seni ei ole firma pidanud vahatamist kasutama, kuna põrand näeb endiselt väga värske välja. Lisaks ei olnud Kivi mäletamisi ka paigaldamisel probleeme, kuna plaadid olid üsnagi kvaliteetsed ja suurustes kõikumisi ei olnud.

"Ainukese puudusena võiks välja tuua teiste põrandaplaatidega võrreldes kõrgema hinna," lisab Kivi viimasel hetkel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing