Aktsiatesse investeerijad võivad loota soodustustele

31. oktoober 2006, 07:31

Eelseisva valimiskampaania maksunduspeatüki
üheks osaks tõotab kujuneda eraisikute maksusoodustus aktsiainvesteeringutele,
mida toetavad ka ametnikud ja investorite esindajad, kirjutas Postimees.

Praegu tuleb maksuseaduste järgi igal inimesel, kes korra aktsiaid ostnud ja need hiljem kasumiga maha müünud, selle pealt tulumaksu tasuda. Maksukohustusest ei pääse ka siis, kui saadud tulu uuesti investeeritakse. Neile, kes investeerivad mõne firma nimel, rakendub tulumaks aga alles siis, kui kasum firmast välja võetakse.

Eredalt tuli selliste inimeste vahe ilmsiks näiteks mullu, kui Swedbank võttis täielikult üle Hansapanga ning tuhandetel erainvestoritel tuli aktsiamüügist saadud raha pealt tulumaksu tasuda.

Senise korra muutmine saab näiteks Reformierakonna märtsivalimiste platvormis üheks maksupoliitikat puudutava osa põhiteesiks. Vastava seadusemuudatuse vajalikkust on arutanud ka rahandusministeeriumi ametnikud, selgelt toetavad seda ka Tallinna börs ja investorite liit. Samas erinevad kõigi nende vaated küsimuses, millised need soodustused olema peaksid.

Reformierakonna hinnangul peaks säästmise soodustamiseks muutma tulumaksuseadust nii, et väärtpaberiinvesteeringutelt teenitud kasum jääks maksustamata juhul, kui see investeeritakse uuesti 90 päeva jooksul.

Isamaa ja Res Publica Liidu kaasesimehe Taavi Veskimägi sõnul pooldab ka nende erakond säästmise soodustamist. Partei valimisstrateegia täpsed seisukohad tötatakse tema kinnitusel välja kuu aja jooksul.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro sõnul võiks maksusoodustust rakendada juhul, kui ühtedest väärtpaberitest võetav kasum investeeritaks teistesse 30 päeva jooksul.

Samuti näeksid ametnikud hea meelega, et investeeringu miinimumaeg oleks üks aasta. «See on aga alles meie mõte ning vaevalt saab siin midagi enne valimisi konkreetsemaks minna,» rõhutas ta.

Eesti Investorite Liidu juhatuse liikme, ärimehe Heldur Meeritsa hinnangul võiks aga luua hoopis eraldi konto, kus olevat raha ja aktsiaid käsitletakse investeeringuna. Maksukohustus võiks sellele rakenduda alles sealt raha välja võttes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. October 2006, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing