Siim Sultson • 31. oktoober 2006 kell 22:00

Elektrigeneraator olgu võimsusvaruga

"Sügiseti muutuvad elektrigeneraatorid paratamatult populaarsemaks," tõdeb Stokkeri tootejuht Urmas Prints. Samas ei olnud viimaste tormipäevade aegu tema meelest niisugust ostuaktiivsuse tõusu kui 2005. aasta jaanuaritormi ajal.

Sama kinnitab ka OÜ Cedo Kaubandus juhataja Kaimo Ojakivi, kelle sõnul on nende firmas elektrigeneraatorite põhilised ostjad aastaringselt ikkagi firmad ja põllumajandusettevõtjad.

Teisalt on tavakasutajalgi mõtet oma eramajapidamisse võimaliku elektrikatkestuse puhuks elektrigeneraator varuda.

Prints peab tavakasutajale igati piisavaks 2-2,4 kW võimsusega bensiinimootoriga elektrigeneraatorit. Sellega saab toita majapidamises põhilised elutähtsad asjad: keskküttepumba, elektripliidi, valgustuse. Terve maja elektrivajadust see muidugi ei rahulda.

Kui on vaja käivitada suuremaid masinaid (tööriistad, lüpsimasinad), soovitab ta 12-15 kW võimsusega elektrigeneraatorit. Kuid ka siis tuleb majapidamises kasutada vaid vältimatuid voolutarbijaid.

Elektrikütte olemasolul on aga tarvis veelgi suuremat generaatorit.

Samas hoiatab Ojakivi ostjaid üliodavate ja ebastabiilsete elektrigeneraatorite eest, kuna need võivad rikkuda kodu peenelektroonika (arvutid, muusikakeskused, telerid).

Siin tulebki teha vahet sünkroonsete ja asünkroonsete elektrigeneraatorite vahel. Esimesed sobivad pigem tööstusseadmetele, ehitusmasinatele ja põllumajandustehnikale. Stabiilsemat voolu väljastavad asünkroonsed elektrigeneraatorid on peenelektroonikale ohutumad.

"Elektrigeneraator tasub osta võimsusvaruga, kuna mitmed majapidamismasinad - kompressorid, külmkapid - tarbivad käivitumisel kuni kolm korda rohkem voolu, kui tavarežiimil töötades," paneb Ojakivi ostjale südamele.

Nii Ojakivi kui ka Prints soovitavad ikkagi enne iga elektrigeneraatori ostu konsulteerida müüjaga ning selgitada, mille jaoks masinat täpselt vaja on, samuti tasub alati lugeda käsitsemisjuhist, et hiljem ei esineks halbu üllatusi.

Sihipärase kasutamise ja korraliku hoolduse puhul hindab OÜ Cedo Kaubandus juhataja Kaimo Ojakivi elektrigeneraatori eaks kuni 20 aastat.

Stokkeri tootejuht Urmas Prints peab aga reaalseks 7-8 aastat. "Generaatori tööeale on kõige kriitilisem inimene ise," naljatab Prints.

Elektrigeneraatorit hooldades tuleb jälgida, et mootori aku oleks täidetud, õli ja filtrid õigeaegselt vahetatud. Samuti tasuks vältida otsest kokkupuudet veega ning aeg-ajalt süüteküünal välja vahetada.

Mootoritest peab Ojakivi kindlaimateks Euroopas hinnatud Honda mootoreid, mida hooldatakse Eestiski. Briggs & Strattoni USA päritolu mootorid on küll odavamad, kuid kuna nende sõlmedes on laagritele eelistatud kummipukse, jääb mootorite eluiga lühemaks. "Sellised mootorid sobivad samas väga hästi ikkagi muruniidukitele, mille koormused ei ole elektrigeneraatoriga võrreldavad," lisab Ojakivi SDMO mootoriga kodutehnika omanikele lohutuseks. Prints tõstab esile ka Euroopa suurima generaatoritootja SDMO toodangut.

Printsi kinnitusel teeb allnukkvõll Briggs & Strattoni OHV-mootori ülanukkvõlliga OHC-mootorist töökindlamaks.

Hetkel kuum