Tarvo Vaarmets • 2. november 2006 kell 22:00

Harju Elektri juht usub aktsia tõusu

Elektriseadmeid tootva ettevõtte kolmanda kvartali käive kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 23,4% ning kerkis 160,1 miljoni kroonini. Samal ajal kosus ärikasum vaid 0,9% võrra, 12,8 miljoni kroonini.

"Kontserni juhtkond on tulemustega rahul," ütles Allikmäe. "Hea baas kogu aasta igati edukalt lõpetada ja uut majandusaastat alustada," lisas ta. Ka

Hansabank Marketsi analüütik Pavel Lupandin jäi käibe kasvuga rahule, kuid tõi välja ühe kitsaskoha. "Ettevõtte kvartalikäive oli hea, kuid kasumimarginaal jäi suurenevate kulude tõttu ootustele alla,"

Kuigi ettevõte on oma tulemusi üldjoontes parandanud, ei tundu see investoritele eriti korda minevat, mistõttu aktsia hind ei ole just erilist tõusu näidanud. Eilegi reageeris ettevõtte aktsia 4protsendilise langusega.

Allikmäe sõnul on siin mitu põhjust - viimase aja börsiletulijad on tähelepanu enesele haaranud ning traditsioonilise tööstusettevõttena ei paku Harju Elekter spekulantidele piisavalt mänguruumi.

Samuti võib aktsia hinna viimase aja suhtelise liikumatuse taga näha firma arvestuspõhimõtete muutust 2005. aastal, millega kontserni finantsvarad kirjeldati omakapitalis senise kasumiaruande asemel. Selle sammuga vähendati kontserni kasumi sõltuvust Helsingi börsil kaubeldava PKC Groupi aktsia hinna liikumisest. See muutus võib investorites tekitada segadust. Teatavasti kuulub PKC Groupi aktsiakapitalist ligi kümnendik Harju Elektrile.

"Arvestuspõhimõtete muutus ei oma vähimatki mõju firma majandustegevusele ega firma väärtusele," kinnitas Allikmäe.

Kui konkurentsitihedal Soome turul saavutati tänu edukale müügitööle 42,5% käibe kasv, siis Leedus suutis kontsern oma müüki suurendada koguni 2,8 korda.

"Tütarettevõtte Rifase tugeva käibe taga on nii üldine Leedus valitsev majanduskasv kui ka kasv ehitussektoris," selgitas Lupandin.

Harju Elektri juht arvab, et kuigi orgaanilise kasvu saavutamine mitmete väljatöötatud toodete näol on ootuspärane, võib suuri tulemusi loota vaid uutele turgudele minemisest.

"Seda näitavad ilmekalt ka selle aasta arengud Soomes ja Leedus," ütles ta ja lisas, et vaatamata sellele uutele turgudele sisenemisega ei kiirustata. Müügi ja kasumi kasvu on võimalik saavutada ka olemasolevatel turgudel.

"Näeme, et Soome turg pakub ka järgmiseks aastaks head kasvupotentsiaali," andis Pavel Lupandin investoritele ühe põhjuse ka edaspidi ettevõttelt kasvu oodata.

Turuosalised andsid oma eilse käitumisega mõistliku hinnangu ettevõtte tulemustele. Käibenumbritega võis üldjoontes rahule jääda, ent mis pettumuse valmistasid, olid marginaalid. Vaatamata mõningasele pettumusele oleme aga ettevõtte pikemaajaliste perspektiivide osas endiselt positiivselt meelestatud.

Tulemused paistavad head, kuigi kauplejates need erilist huvi ei äratanud.

Aktsia pole viimaste kvartali headele tulemustele eriti reageerinud. Järelikult on aktsia üleostetud ja ootused on kasvust suuremad.

Tõenäoliselt ei tule edaspidi järske hinnamuutusi ning aktsia hind hakkab liikuma vaikselt.

Hetkel kuum