Hiiumaa teeb tuletornid turismimagnetiks

09. november 2006, 17:29

Samal ajal kui mujal ollakse hädas majakate
korrastamiseks raha saamisega, eksponeerib Kõrgessaare vald turistidele kolme
tuletorni, kirjutas Maaleht.

Hiiumaa Kõrgessaare vald võib olla uhke – valla maal asub kolm töötavat tuletorni ja kõik need on andnud veeteede amet vallavalitsusele tasuta kasutusse. “Tahame väärtustada tuletorne selle kaudu, et avame need külastajaile,” ütles vallavanem Jaanus Valk selle kohta, miks nad taotlesid lisaks Kõpule kasutusvaldusse ka Tahkuna ja Ristna tuletornid.

Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk ja ettevõtja Jaan Puusepp, kes hooldab Kõpu tuletorni ja peab kohvikut. Kõige uhkem neist on muidugi Kõpu tuletorn, mille 475. sünnipäeva tähistati sel suvel. Kõpu ei ole mitte ainult Põhja-Euroopa vanim ja väärikaim, vaid kuulub ka kogu maailma kolme vanima töötava majaka hulka.

Hansa Liit oli nõudnud Kõpu poolsaarele tulemärgi püstitamist juba 1490ndail. Tuletorni oli hädasti vaja laevade hoiatamiseks Hiiu madala eest, kuna Hiiumaast läks mööda Põhja-Euroopa tähtsaim Ida–Lääne kaubatee. 1550. aastal sai Tallinna raad Saare-Lääne piiskopilt ka loa tuletorni ehitamiseks. “Nii et oleme ringiga Euroopas tagasi,” muheles vallavanem Kõpu tuletorni saamisloost rääkides. “Nagu siis otsustas Lüübek meie asju, otsustab nüüd Brüssel.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. November 2006, 17:25
Otsi:

Ava täpsem otsing