Lumefrees kõrvaldab lume vaevata

Siim Sultson 13. detsember 2006, 00:00

"Lumefrees ehk lumepuhur freesib lumise kihi maha ja viskab selle minema. See on laisa inimese lumelabidas," selgitab Stokkeri tootejuht Urmas Prints oma jõul liikuva lumefreesi põhimõtet.

Tema kinnitusel veab väiksemaid freese edasi üheastmeline freestigu ise. Foral OÜ kaupluse juhataja Andres Karu selgitusel surub üheastmeline teoga lume kokku, viskab välja ja veab masinat ka edasi. Seevastu pressib kaheastmeline lume teoga kokku ja väljaviskemehhanism on eraldi - selline tööskeem muudab masina tööjõudluse suuremaks.

Viimast tüüpi veavad rattad. Samuti saab sellel tüübil käigukastiga kiirust reguleerida. Näiteks märja lume korral tuleb kasutada aeglasemat käiku, kuna freesitav lumi on kohevast raskem. Lisaks väldib aeglasem käik lume-eemaldustoru ummistumist.

Lumepuhuri laius on 50-90 cm sõltuvalt masina suurusest. Eramaja hoovis saab lund koristada edukalt väiksema üheastmelise freesiga. Samas soovitab Printsi seda ka näiteks unikivist teede puhul, kuna selliste masinate kummiäärtega teod "limpsivad" kõvakattetee korralikult puhtaks.

"Kaheastmelised lumefreesid oma üleni metalsete freestigudega hakkaks vastu kive käies neid purustama," hoiatab Prints sellist freesi liiga madalale seadistamast.

Husqvarna Eesti hooldusdirektor Tiit Karus sõnab, et kaheastmeline frees kiviteed ei kahjusta, kuna selle metalltera saab reguleerida teepinnast kõrgemale. Seega jätab kaheastmelise frees kiviteele alles õhukese kihi lund.

Masina hoolduse seisukohalt peab Prints oluliseks puhtuse pidamist, mootoril filtri, õli ja küünalde vahetust. Pärast iga kasutuskorda tuleb frees lumest puhastada ja siseruumidesse panekul rooste vältimiseks kuivatada.

Freesi pikemaks ajaks seisma jättes tuleb Karu seletusel liigendid ja hoovad sissemäärida, tööosa roostevastase aerosooliga pritsida, vahetada karteris õli ning bensiinipaak tühjaks töötada, et uuel hooajal masin käivituks ilma tüütavate tõrgeteta.

Kallimatel freesidel on Printsi kirjeldust mööda rataste asemel kummiroomikud, käepidemesoojendajad ja esilaternad.

Heaperemehelikult hoitud frees kestab Printsi kinnitusel kindlasti 15 aastat.

Turvaelemendina kinnitub freesi tigu veovõllile turvapoltidega, mis purunevad, kui tigu näiteks kividest ummistub, säästes veovõlli, käigukasti ja mootorit ülekoormusest ja kahjustumisest.

Lisaks hoiatab Karu, et freesiga üle 60 cm paksusse lumehange söösta ei maksa, see koormab freesi üle.

Lumefreesid pole hooldusfirmades ja tööriistalaenutustes kuigi levinud.

Küsitletud viiest suuremast tööriistadelaenutusest - sealhulgas Ramirent AS, Rentland Ehitustehnika, A. A. Tööriistalaenutus - ei pakkunud ükski lumefreesi laenutust.

Seitsmest hooldus- ja haljastusfirmast (nende seas Johanna Teenindus, AS Õismäe Haljastus ja OÜ Heström Puhastusteenindus) pakkus ainsana lumefreesimise teenust OÜ Saam M. V. Firmas Kaunimad Aiad OÜ telefonile vastanud töötaja teatas, et neil on vaid naine labidaga.

Eelnevatel aastatel kasutasime lumefreese raudteede vaheliste perroonide puhastamiseks, nii lendas lumi kaugele ja rööpad jäid puhtaks. Samuti oleme freesinud kõnniteid.

Alla paari sentimeetrist lund ei korja masin hästi üles, seda tuleb labidaga rookida.

Hoolimata freesi jõudlusest on lumelabidas meil siiani põhiline tööriist. Frees jätab maha pool sentimeetrit lund. Korrektse tulemuse nimel tuleb ala lumelabidaga üle käia. Sulalumega viskab frees lume kõigest kolme-nelja meetri kaugusele, koheva lumega kuni 20 meetri taha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:29
Otsi:

Ava täpsem otsing