Teadlased kardavad enam kui kunagi varem, et
inimtekkeline rämps Maa orbiidil käivitab ahelreaktsiooni - objektidest tabatud
ja purunenud suurte kosmoseaparaatide tükid hakkavad omakorda hävitama teisi,
mis ahelana viib kogu kosmosetegevuse kaosesse.
Selle aasta algul ületas orbiidil tiirlevate vähemalt 1,2 meetrise läbimõõduga objektide arv 10 000, edastab USA riiklikke andmeid tänase New York Times´i teaduskülg.
Nende seas on tegevuse lõpetanud satellidiid, raketiosad, tööriistad, kaamerad, juhuslike plahvatuste ning hävituskatsete jäänused. Neid on kosmosesse kogunenud nüüdseks pool sajandit.
Ekspertide sõnul lähendab märgatavalt võimalikku ahelreaktsiooni Hiina 11. jaanuari k.a. katsetus satelliidi hävitamiseks raketiga, mille käigus lisandus u. 1000 uut ühikut orbitaalrämpsu. See on suurim üksikjuhtum kosmoseuurimise ajaloos.
“See on ilmne, et kui märgatav rämpsobjekt tabab vana raketikorpust, tekitab see veelgi rämpsu juurde. Kehv lugu,” ütles NASA orbitaaljäänuste juhtivteadlane Nicholas L. Johnson ajalehele.
Massachusetts Institute of Technology relvastuseksperdi Geoffrey E. Forden´i sõnul võis Hiina mitte mõista katsetusest tulenevate kaudsete ohtude suurust. Ekspertide sõnul Hiina katsetus kahtlemata ei põhjusta ahelreaktsiooni saabumist, küll aga kiirendab selle tekkimise võimalust.
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Viimased uudised
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Hetkel kuum
“Kas nad äkki murravad mingeid salajasi lubadusi?"
Sõidame superrikastele mõeldud särtsuautoga Eesti teedel
Tagasi Äripäeva esilehele