Hoida, remontida või minema visata

ÄP 09. märts 2007, 00:00

Tarbimislaenude tuhinas muutub eestlane aina enam erinevaks senisest traditsioonilisest alalhoidlikust esivanemast. Vanem loogika - täinahka ka ei tohi minema visata, võib vaja minna - on asendunud samade täinahkade kõrgekaarelise lennutamisega prügimäele.

Teisalt kummitab end aina suurema laenukoorma alla heitvat inimest dilemma - kas elada nüüd ja praegu või ikkagi oodata paremaid aegu.

Ühest küljest tuleb mõista raske nõukogude lapsepõlvekogemusega tarbijat, kellel ometi avaneb võimalus hakata elama tõelise inimese kombel.

Äripäev leiab, et peale objektiivselt põhjendatava eluasemelaenu mõjub tarbimislaenu võtmine enesepetu piiri ületamisena.

Tolmuimejate, külmikute, boilerite, telerite ostmiseks võetud laen jätab need tooted kuni kogu raha äramaksmiseni ikkagi võõraks. Samas on tarbija nende esemetega pikemalt seotud, ta on kaotanud vabad käed neid vastavalt soovile uuemaga asendada või viimati midagi sootuks olulisemat ostmata.

Üks võimalus on kasutada edasi vanemaid kodumasinaid, mis jäänud perekonda varsemast ajast. Iseenesest ootamatult on neist mitmed seadmed siiani täiesti töökorras ja pakuvad edukalt konkurentsi tänapäevastele toodetele.

Samuti tasub Äripäeva hinnangul mõne aasta eest soetatud külmikule või pesumasinale üsna pikkade garantiitähtaegade kestes kasutada remondivõimalust selle asemel, et rahapuudusel end mässida uue toote ihaluses järjekordse tarbimislaenu sisse. Liiatigi on ka loodussõbralikum mitte heita kergekäeliselt kodutehnikat minema.

Omapoolset päästerõngast pakub laenuvõlas ägajaile koos elamispinnaga müüdav kodutehnika. Kuid siin ei ole tegemist müüja heasüdamlikkusega hädasolija aitamiseks, vaid kasuliku tehinguga, kus elamispind muudetakse atraktiivseks täpselt nii suure kulutusega kui vähegi võimalik.

Seega on selline köögitehnika oma omadustelt tihti tagumisest klassist. Kas sellise tehnika garantii ka kehtib, ilmeb tihti alles hiljem.

Samas tuleb vanema tehnika säilitamisel veenduda ka selle ohutuses. Lekkiv õliradiaator või kantserogeenset tolmust õhku väljapuhuv tolmuimeja peaksid puhkusele pääsema. Hakkajam remondib need ära. Jääb ka võimalus oma ea tõeliselt lõpuni elanud seadmed minema visata.

Jäätmeks muutunud kodumasina peaks tervema elukeskkonna nimel viima spetsiaalsesse kogumiskohta või vahetama samaväärse vastu elektroonikapoes. Kui spetsiaalne jäätmete kogumise koht on elektroonikapoest kaugemal kui kümme kilomeetrit, on elektroonikaga kaupleja kohustatud vana seadme tasuta vastu võtma.

Jättes võimaluste piires vanad, kuid töökorras kodumasinad majapidamisse, pääseb tarbija Äripäeva veendumusel uuest laenust, liiatigi jääb üle raha ajatu disaineseme ostmiseks. Liiatigi on ihaldatud ülimoodsa disainiga tolmuimeja aastate möödudes ajast maha jäänud.

Samas võib vana kodumasin selleks ajaks muutuda ise praktilise väärtusega disaininähtuseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing