Internet täidab nutitelefoni sisuga

Henrik Aavik 20. märts 2007, 00:00

Moodsast nutitelefonist täie rõõmu tundmiseks peaks sellel ka arvuti ühendatult kõrval olema. Internetist saab mobiili laadida just niipalju nodi, kui vaja ning mahub. Testimiseks valisin tugeva keskklassi telefoni Nokia N71.

Nutitelefonile on internetis küll palju tasuta ja tasulist tarkvara, kuid esimese paari päevaga ei õnnestunud mul leida ühtegi programmi, millest tegelikult ka kasu oleks.

Tarkvara hankida on lihtne, tuleb teada oma telefoni tarkvara nime ning siis otsida Google'ist ja kuulsatest tarkvarapaikadest internetis - näiteks softpedia.com või download.com. Väga hea koht programmide allalaadimiseks on s60.com, seal ei ole eriti palju tasuta kraami, kuid asjad, mis on, lähevad 60-seeria nutitelefonidel enamasti ka tööle.

Häid asju leiab vahel mobiilifirma kodulehelt, kuid tavaliselt uueneb seal pakutav harva ning valik ei ole kuigi rikkalik. Tavaliselt saab ka mobiili seest ligi allalaetavatele programmidele, sealhulgas mõnele tasuta programmile, teised võivad maksta mõne euro.

Näiteks neli eurot maksev Candle Light, mis manab mobiili ekraanile küünlaleegi, et sõbrapäeval armsama juuresolekul meeleolu luua, või asendab rock-kontserdil välgumihklit.

Kella World Clock, mis näitab korraga mitme ajavööndi aegu, sain tasuta. Neli eurot maksab ka Tresor, millega saab salvestada kõik oma salasõnad mobiili sisse ja omakorda kaitsta need salasõnaga. Munakella Egg Timer hind seevastu oli üheksa eurot.

Minu esimene proovitud programm oli Mobile Personal Trainer - abimees jõusaalis rügajatele. Selles saab trennimasin-haaval ära märkida, millise raskusega trenni tehti. Nii on iga kord kõik kaalud ja suurused meeles ning edasijõudmine märgatav. Programm on tekstirežiimis ja seetõttu töötab ilmselt kõigil Symbiani operatsioonisüsteemiga telefonidel.

Paraku on personaaltreeneri nime kandev tarkvara ingliskeelne. Nii peab seda programmi kasutada sooviv jõujäär täpselt teadma, millist osa oma Chestist ta armastab Barbell Incline Pressidega treenida.

Mobile Radio võimaldab telefoni abil internetiraadioid kuulata. Selle teenuse miinuseks on suurenevad telefoniarved andmeside mahu tõttu, kuid eeliseks ülisuur kanalivalik. Samuti kaob ära vajadus oma muusikafaile mobiili sisse ja välja laadida.

Tõsi, minu valitud Nokia mudelil see programm ei käivitunud. Need aga, kellel käivitamine on õnnestunud, kiidavad internetis programmi kena väljanägemist ja lihtsaid menüüsid, kurdavad aga kiiresti möödakihutavate megabaitide üle, mis näiteks EMT andmesidevõrgus maksavad umbes 40 krooni tükk.

Prayer Times on käepärane kasutada reisivale muhameedlasele, kuna sealt saab lihtsalt teada, millal paras aeg palveid lugeda. Programm pakub võimalust palvetada standard- (Imam Shafi, Hanbali, Maliki) ja Hanafi meetodil. Aja saab sisestada Gregoriuse kalendri järgi ning programm ise arvutab mõistlikud palveajad. Arvesse võetakse ka suve- ja talveaja erinevust.

Muhameedlus ei ole ainus konfessioon, mis pakub liikuvatele inimestele tarkvara. Kristlastele on olemas näiteks LifeGuide, mis lihtsatest menüüdest pakub välja lahendusi igaks elujuhtumiks (tsiteerides piiblit) ning kui ideed otsas, siis ka palve teksti, mida raskel hetkel ette lugeda.

Mobile Mouse on lõpuks ometi esimene programm, mis annab mõtte telefonide küljes olevatele kaameratele - jälgides möödalibisevat tekstuuri, võimaldab see Bluetooth-ühenduse abil kasutada telefoni arvutihiirena. Kindlasti väga mugav võimalus koosolekutel esinemiseks, kui sülearvuti pilt on suunatud seinale ning ise peab veidi eemal seisma.

Programm Diets on kena väljanägemisega söögi- ja spordipäevik. Sead aga paika oma kaalu, planeeritava kaalu ning siis aina sisestad, mida tegid ning sõid. Kõik pannakse logiraamatusse kirja ning kaalu saab hiljem jälgida kuni esimese sissekandeni välja. Saab näha, kuidas ained mõjuvad ja palju trennist kasu on.

Programmi andmebaasis on suur hulk tegevusi koos kalorikuluga ning sööke koos toiteväärtusega, lõunalauas või spordisaalis kõik kiirelt sisseklõbistatav. Ülejäänu arvutab tarkvara ise. Programmist on aadressil s60.com saadaval tasuta prooviversioon, kõigist proovituist annaksin just sellele tarkvaralahendusele kõrgeima hinde.

Lõpetuseks veel mõned mobiilile sobivad programmid: e-MSN internetisuhtlejatele, värviteraapia programm Emocolor, mis toob kiirelt emotsionaalse tasakaalu, teaduskalkulaator juhuks, kui vaja kiiresti logaritmida, parkimiskell kasutamiseks riikides, kus mobiilne parkimine alles leiutamata, programm DVD to Mobile, mis võimaldab laadida filme mobiili mälukaardile ja neid siis "läbi lukuaugu" vaadata, lõputu hulk mänge.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing